Tisztelettel beszélni a cigányokról
Elfogadhatatlan az a vélemény, hogy a romák sajátos etnikai kultúrája tehet az elkülönülésükről és minden bajukról. Ezzel azt állítanánk, hogy vannak ők, illetve vagyunk mi, a társadalmi többség, és semmi közünk egymáshoz – hangzott el az ELTE Média és Kommunikációs tanszékének rendezésében tartott kerekasztal beszélgetésen.
Beszéd a cigányokról címmel tartottak kerekasztal beszélgetést az Eötvös Lóránt Tudományegyetem (ELTE) Média és Kommunikációs tanszékén, ahol a meghívott szakemberek leginkább arról vitatkoztak, mit is jelent a politikailag korrekt beszéd, illetve milyen hatása lehet a hazai cigányságra a használatának, vagy a mellőzésének.
Kertesi Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) munkatársa szerint a politikailag korrekt beszéd azt jelenti, hogy olyan szavakat használunk, amilyeneket elvárunk másoktól, ha rólunk beszélnek. A kutató a Roma Sajtóközpontnak (RSK) kifejtette, hogy ha nem tiszteljük, becsüljük a másik embert, akkor lelkiismereti problémákba ütközünk. Kertesi Gábor hozzátette: a másik tiszteletén alapuló beszéd kiiktatása gyorsan átviszi az embert a „stigmatizáló” stílusba, amely hátrányokat okoz az érintett közösségnek, illetve alaptalan, zavaros elméleteket gyárt, hogy ezekkel oldja meg a problémákat. Így képtelen segíteni, mert az eredményes segítség feltételezi az érintettek aktív részvételét, azonban azok, akiket lenéznek és megvetnek, nem akarnak együttműködni – állította Kertesi Gábor.
A mandiner.hu főszerkesztője nem értett egyet ezzel, mert szerinte a politikailag korrekt beszéd nem alkalmas arra, hogy az igazi problémákat kibeszéljék, így ugyanis kialakulnak a tabu témák, amelyeket nem szabad szóba hozni. Balogh Ákos Gergely az RSK kérdésére elmondta, hogy szerinte a politikailag korrekt beszéd miatt az emberek sokszor nem azt kapják a médiától, amit saját maguk tapasztaltak. A főszerkesztő hiányolta a közbeszédből az „éles” helyzetek kibeszélését, és nehezményezte azt, hogy a problémákról kényszeresen hallgatunk. Szilvay Gergely újságíró szerint a politikai korrektség nem más, mint a problémák elkenése, mert így nem lehet hétköznapi kifejezéseket használni. Nem jó, ha általánosítunk, például a cigányokkal kapcsolatban, azonban ez ellen nem lehet mit tenni, mert ilyenek az emberek – véli Szilvay Gergely.
Kovács Éva, az MTA munkatársa szerint a cigányokat érintő kérdésekről nem tudunk beszélgetni. Bizonyos szempontból megerősödtek a romák, van például politikai képviseletük, így aztán már nem lehet róluk nélkülük beszélni. Botrányos volt, ahogy az elmúlt harminc évben a magyarországi cigányságról vitatkoztunk, de korábban a romák nem mondhatták, hogy róluk így nem lehet beszélni. Ma viszont már figyelni kell rájuk, és szükség van olyan közös alkalmakra, amikor mindenki megszólalhat a saját érdekeit képviselve - mondta Kovács Éva.