Tiborcz István és Orbán Viktor nem jelent meg az Elios-botrányt vizsgáló árnyékbizottság előtt
„Orbán Viktornak nemcsak azért akartunk lehetőséget adni arra, hogy itt ma megszólaljon, mert az országgyűlési törvény értelmében ez neki kötelezettsége lenne, hanem azért is, mert ez az ügy befolyásolhatja a választások kimenetelét is” – kezdte Harangozó Tamás bevezetőjét, miután néhány perc türelmi időt adott arra, hátha megérkezik az Elios-ügyi árnyékbizottság ülésére a sok-sok meghívott.
Nem érkeztek meg.
Első körben az érintett kormányzati felelősök, állami szervek vezetőit szerették volna meghallgatni – ismertette az MSZP képviselője, pontosan miért is, milyen feladat és jogkörükben felelősek az Elios-botrányban Orbán Viktor, Lázár János, Seszták Miklós és Horváth István államtitkár, egykori szekszárdi polgármester is. Egyikük sem jelent meg, emiatt az árnyékbizottság tagjai a jövő héten a Nemzetgazdasági Minisztériumban és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban személyes betekintésre mennek, két hét múlva pedig ismét önkormányzati vezetőket hallgatnak meg, továbbá meghívják Polt Pétert is.
Meghallgatták volna az érintett cégek vezetőit is, ám az e körben meghívottak, Tiborcz István, Hamar Endre, Mancz Ivette szintén nem jelent meg.
A harmadik körben az érintett önkormányzatok vezetőinek és képviselőinek meghallgatása következett, Meghívták Szalay Ferencet, Szotyori-Lázár Zoltánt, Szemereyné Pataki Klaudiát, Radócz Zoltánt és Király Józsefet. Hódmezővásárhelyi új polgármestere, Márki-Zay Péter az átadás-átvételi procedúra miatt nem tudott eljönni.
Harangozó egyértelművé tette, nemcsak az OLAF-jelentés nyomán, de Orbán személyes beleszólása, befolyásolási lehetősége miatt sem elfogadható, hogy a kormányfő semmilyen módon nem számol el ebben az ügyben. Szilágyi György jobbikos képviselő kutyakomédiának nevezte a történteket, és annak a vélelmének adott hangot, hogy azért nem jelentek meg a meghívottak, mert nem tudnának elszámolni. Hadházy Ákos is egyetértett ezzel, s azt mondta, ahogyan a felelősök nem számolnak el az adófizetőknek, akiknek a pénzén gazdagodtak, úgy a vádhatóság is inkább a nyomok eltüntetésében és a felelősségre vonásban érdekelt.
Hadházy azt mondta, ez egyértelműen az elmúlt évtizedek legsúlyosabb ügye, amely egészen a miniszterelnökig ér és felveti a személyes felelősségét.
Mint ismert, Harangozó Tamás szocialista, Hadházy Ákos LMP-s és Szilágyi György jobbikos képviselők alakítottak árnyékbizottságot a múlt héten azért, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által is feltárt Elios-üggyel foglalkozzanak, amelyben Orbán vejének a felelőssége is felmerült. Ez ugyan nem hivatalos parlamenti bizottság, de a honatyáknak ettől függetlenül alanyi joguk van ahhoz, hogy bármely állami szerv, hivatal vagy önkormányzat épületébe bemenjenek, és ott betekintsenek az általuk kért dokumentumokba. A testülethez a Demokratikus Koalíció és a Liberálisok is csatlakozott, e pártok nevében Varju László és Fodor Gábor is felszólalhatott az ülésen.
Meghallgatták tehát a Szolnokról és Kecskemétről érkezett önkormányzati képviselőket – nyilván csak az ellenzéki oldalról, hiszen kormánypárti illetékes egy sem jelent meg. A kecskeméti Király József (MSZP) például azt mondta, 2013 óta vitatják helyben ezt a LED-közvilágításos beruházást, mert annak nemcsak költségeivel, hanem a kivitelezés minőségével is súlyos kérdések merültek fel. Az ellenzéki önkormányzati képviselő szerint azonban mind az önkormányzat fideszes vezetése, akkor még Zombor Gábor fideszes polgármester, de az érintett hatóságok is akadályozták az ügyek kivizsgálását.
Király egyébként február 22-én betekinthetett a jegyzőnél azokba az adatokba, amelyek kiadását a nyomozóhatósági vizsgálatokra hivatkozva az árnyékbizottság országgyűlési képviselő tagjaitól megtagadtak Kecskeméten egy héttel később. Az árnyékbizottság eddigi tevékenységéről ebben a cikkünkben írtunk bővebben. Király végül bejelentette: ebben az ügyben megvalósult az ellenzéki összefogás: a kecskeméti MSZP, LMP és Jobbik közösen kéri ki közvetlenül a kormánytól a városukra vonatkozó OLAF-jelentés. Ismeretlen tettes ellen feljelentés tesznek továbbá az ügyben.
A bizottság meghallgatta a Szolnokról érkezett önkormányzati képviselőket is. Radócz Zoltán szerint esetükben még a jogi személyiség, amely a város részéről ezt a közbeszerzést lefolytatta, nem volt megfelelő. Elmondása szerint a helyi Fidesz, az önkormányzat testületeinek minden szintjén – ahol többségben vannak – elzárkóztak az ügy kivizsgálásától, s igyekeztek hivatali, sőt hatósági szinten is akadályozták a tényfeltárást.
„Mindez jól mutatja, hogy összezárnak, s minden áron megpróbálják eltussolni az ügyet”.
Nem fogják annyiban hagyni, minden hónapban újrapróbálkoznak– ígérte Király, s ezt erősítette képviselőtársa, Szotyori-Lázár Zoltán is, aki arra is felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázatokról döntő önkormányzati bizottságban az ellenzéki képviselők eleve nem támogatták, hogy a Tiborcz Istvánhoz, a kormányfő vejéhez kötődő céget hozzák ki, egyébként Hódmezővásárhelyhez hasonlóan vitatható, jogilag elfogadhatatlan pályázati eljárás győzteseként.