Tettlegességgel záruló polgármester-választás Tótkomlóson

A viharsarki város, Tótkomlós új polgármestert választott, aki augusztus 10-ével el is kezdte a munkáját. Elődje, Sztakó József három év után lemondott. A posztért három hölgy vetélkedett, Garay Rita, a Fidesz által indított fiatal jogásznő nyert, ám a baloldal jelöltjére, Gyivicsánné Szenczi Irénre leadott 43 százalék is felért egy győzelemmel – főleg a körülmények és a következmények ismeretében...

2009. augusztus 13., 18:34

Gyivicsánné eredménye országos összehasonlításban is igazi meglepetés, miután a szocialista párt népszerűségi indexe – finoman szólva – a táján sem jár a 43 százaléknak. A hölgy egyszer már betöltötte ezt a posztot (2002-től 2006-ig állt a város élén), s így is, de nyugalmazott jegyzőként is ismert alakja a helyi közéletnek. Indult ő az emlékezetes 2006-os önkormányzati választásokon is – ezeket az őszödi Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülése után két héttel tartották. Az akkori tótkomlósi eredmény "űberelte" az országos átlagot is: a közgyűlés minden tagja (a polgármester plusz 13 képviselő) a jobboldal jelöltjei közül került ki.

Egyes cikkírók szerint a narancssárga gőzhengerért az addigi vezetést lehet okolni, amely – úgymond – katasztrofális helyzetbe hozta Tótkomlóst. Beszélgetésünk során ezt Gyivicsánné adatok sorával cáfolja. Polgármesterségének négy éve alatt az itt megvalósult beruházások összege meghaladta az egymilliárd forintot. Ekkor újult meg a város egyik nevezetessége, a termálvizes Rózsa fürdő; járdákat, utakat építettek vagy pormentesítettek; új szolgáltató központ létesült az időseknek; fejlesztették az iskolákat, kiváltképp a helyi szlovák tanintézetet, amely tornateremmel is bővült. Otthont kapott a Szlovák Regionális Kulturális Központ és a Tótkomlósi Szlovákok Szervezete. (Komlós nemcsak nevében "tót", a városba vezető utak mentén a Slovenský Komlóš zöld helységnévtábla is jelzi, hogy az egyik legnagyobb, szlovák nemzetiségű lakossággal rendelkező településünkre érkezünk.)

A most regnáló önkormányzat lehetne akár arról nevezetes, hogy az egész városban megújították az utcanév-táblákat, kétnyelvűre cserélve valamennyit, ami tisztességes gesztus a kisebbség felé. Lehetne – de nem erről váltak híressé, sőt hírhedté. Nem sokkal a 2006-os választásokat követően a helyi jobboldal két részre szakadt; mint Takács Ferenc alpolgármester a Hir6.hu internetes újságban közölt interjúban fogalmazott: "Erre az időre esett, hogy a jobboldal 'salaktalanított' saját soraiban." Ismét csak autentikusnak számító forrásokat idézve: elkezdődtek "a támadások, kicsinálások, fejlyuggatások, feljelentések, piszkos ügyletek". Állítólag ez volt az oka a polgármester betegségének is, amelynek következményeként bedobta a törülközőt.

Az időközi polgármester-választást megelőző kampány Mikszáth tollára kívánkozó eseményekben bővelkedett. A jobboldaliak "kemény magja" szinte pergőtüzet zúdított Gyivicsánnéra és a vele rokonszenvezőkre, s nemcsak verbális értelemben! Terjesztették például – "Vigyázz, MSZP!" szöveggel – azt a fényképet, amelyen a korábbi polgármester asszony a várost felkereső Gyurcsány Ferenc társaságában látható. "De hát éppen a napokban fogadta Debrecenben Bajnai miniszterelnököt Kósa Lajos is, természetes, hogy ha a mindenkori magyar kormányfő valahova ellátogat, az ottani városvezető dolga őt üdvözölni" – jegyezte meg Irén asszony, aki jelöltként nyilvános sajtóbeszélgetést tartott a város egyik központi terén. Ezt látva az egyik alpolgármester "kiemelte" a csoportból a helyi televízió operatőrét. A tótkomlósi tévében Gyivicsánné végül szerepelhetett ugyan programnyilatkozatával, ám arra már nem adtak neki módot, hogy a választás előtti utolsó tv-adásban bemutatott, és rá, valamint támogatóira nézve lejárató riportra reagálhasson. De a kopogtatócédulák gyűjtésénél is mutatkoztak problémák, sokan nem mertek ily módon színt vallani, tudván, hogy a jobbszárny mögött álló vállalkozói csoportot a város legjelentősebb munkaadói alkotják.

Mindezek dacára a három évvel ezelőtti hangulat – amely akkor a baloldal jelöltjeinek kudarcához vezetett – mérhetően megváltozott Tótkomlóson. Mint Gyivicsánné munkatársunknak elmondta, megkeresték olyan jobboldaliak is, akik 2006-ban nem rá szavaztak. Elpanaszolták, hogy a jelenlegi vezetés megalázta, lenézte, lekezelte őket. Ezt nyilván senki nem szereti és nem viseli el. Irén asszonyt viszont ismerték, hiszen 34 évig dolgozott a közigazgatásban. Tudták róla azt is, hogy soha senkit nem nézett le származása vagy alacsonyabb iskolai végzettsége miatt. Sokan azt emelték ki, hogy eltelt három év alatt volt összehasonlítási alapjuk, mások azt hangsúlyozták, hogy szakmai tapasztalataiban, emberi magatartásában bíznak.

Végül a választás lezajlott, a jogosultaknak kevesebb, mint a fele vett rajta részt, a Fidesz jelöltje 52,24 százalékkal győzött. Az őt pajzsukra emelőknek azonban ez nem volt elég (ami a három évvel ezelőtti "14:0" eredményhez képest valójában jobboldali visszaesés), tort kívántak ülni a baloldal fölött, amely pedig az általa támogatott jelölt 42,92 százalékával kétségtelenül csattanós választ adott a már említett lejárató kampányra. A jobboldali aktivisták a pezsgőbontás helyszínéül nem valamelyik szimpatizánsuk belvárosi éttermét választották, hanem a külső negyedben található Faház büfét, amely részint közel esik Gyivicsánék lakásához, részint a szerény kocsma bérlője Matajsz András, a tótkomlósi
polgárőrség vezetője, aki a baloldali kampány egyik motorja volt.

A nem várt vendégek szószólója, bizonyos Pertich doktor már telefonon kilátásba helyezte, hogy a fabarakk akár le is éghet, majd pezsgőt követelt az odaérkező kocsmárostól. Aki nem hagyta válasz nélkül a heccelődést, szó szót, gorombaság gorombaságot követett, majd az affér tettlegességbe torkollott. A 71 éves Matajsz széttépett, véres ingben tett feljelentést a rendőrségen, sérüléseiről látlelet készült. Pertich Attila főállatorvos utólag azt nyilatkozta, hogy nem büszke a történtekre...

Gyivicsánné munkatársunknak elmondta még, hogy becsüli az új, fiatal polgármestert, s fordított eredmény esetén maga mellé vette volna.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.