Tényleg Kocsis Máté lesz a Fidesz frakcióvezetője
Holnap alakul meg hivatalosan a Fidesz parlamenti frakciója, noha a győzelmi koccintás már a múlt héten megvolt – írja az atv.hu. Mivel a mostani frakcióvezető, Gulyás Gergely kancellária-miniszter lesz, új frakcióvezetőt kell választani a Fidesz-képviselőcsoportjának az élére. A 24.hu írta meg elsőként, hogy Kocsis Máté a legesélyesebb, és munkatársunknak is megerősítették: a miniszterelnök őt jelöli a megalakuló Fidesz-frakció élére.
Többször írtunk arról: a Fidesz 133 mandátummal, azaz kétharmados alkotmányozó többséggel vághat neki a következő 4 évnek. Balog Zoltán távozó emberi erőforrásminiszter az első tízből jutott most be listáról a parlamentben, ahogy Novák Katalin családügyi államtitkár is. Listáról szerzett mandátumot Rogán Antal kabinetminiszter és Szijjártó Péter külügyminiszter is, míg Varga Mihály leendő pénzügyminiszter egyéniben nyert, Lázár János elsöprő győzelemmel egyéniben szerzett Hódmezővásárhelyen mandátumot, ahogyan Gulyás Gergely leendő kancelláriaminiszter és Kocsis Máté, a frakcióvezetői poszt várományosa is.
Érdekesség, hogy Bajkai István erzsébetvárosi alpolgármester, aki számos alkalommal volt a miniszterelnök jogi képviselője a Fidesz országos listáján az első húszban volt, így ő is a frakció tagja lesz. Úgy tűnt, hogy a bekerülés határán mozog, de ismét parlamenti képviselő lett Révész Máriusz kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos is.
Kocsis Máté nem meglepetésvendég a parlamentben, ugyanakkor az összeférhetetlenségi szabályok életbelépése óta a fideszes kommunikátor visszavonult kerületébe. Most azonban lemondott polgármesteri tisztségéről, a helyi választási bizottság pedig július 8-ra tűzte ki a józsefvárosi helyi választási bizottság az időközi polgármester-választás.

Egyébként éppen ma, azaz szerdán ülnek össze a baloldali ellenzéki pártok, hogy egyeztessenek az időközi választásokon való indulásuk összehangolásáról. Megírtuk: a szocialisták fővárosi politikusa, Horváth Csaba a múlt héten azért hívta tárgyalóasztalhoz a Demokratikus Koalíciót, az LMP-t, a Párbeszédet, a Momentumot, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, valamint a Liberálisokat, hogy megállapodjanak egy esetleges előválasztás feltételeiről. Ezek a szabályok kizárólag a józsefvárosi és a XV. kerületi időközi polgármester-választásra vonatkoznának, ám a lap információi szerint a pártok hűvösen fogadták a javaslatot.
Azt is megírtuk: egyelőre nem tudni, hogy ki lesz a kormánypártok jelöltje Józsefvárosban és a XV. kerületben, de a VIII. kerületben a jogász Sára Botondot, Kocsis Máté polgármester korábbi kabinetfőnökét, majd alpolgármesterét, eddigi általános helyettesét tartják a legesélyesebbnek. Az IDEA Intézet ebben a helyzetben áttekintette hogyan alakult az átszavazás gyakorlata a Józsefvárost és Ferencvárost is magában foglaló választókerületben részletes elemzés alapján teljes ellenzéki egységben akár még esély is lehet a nyilván a rendkívüli népszerűségű Kocsis támogatását élvező, fideszes polgármester-jelölt legyőzésére.
Az IDEA Intézet szerint erős Kocsis-hatás van a VIII. kerületi választókörökben, amire az önkormányzati választás esetében már nem feltétlenül számíthat a Fidesz-KDNP.
Ugyanakkor a kerületben Fidesz-KDNP van hatalmon, és Kocsis vélhető kampányaktivitása csökkentheti az ellenzéki esélyeket az időközi polgármester-választás alkalmával. Az adatokból az is kitűnik, hogy a Jobbikon kívüli ellenzéki szavazók a nagyobb ellenzéki szövetség jelöltjét preferálták, nem számított a nagyobb helyi ismertség (Baranyi Krisztina a IX. kerületben sem nyert). Ami döntő lehet: az időközi választáson, illetve 2019-ben célszerű csupán egy ellenzéki polgármester-jelöltet indítani, továbbá az önkormányzati választás alkalmával felosztani a választókörzeteket a prominens vagy jelentősebb esélyekkel bíró ellenzéki helyi politikusok körében.