Tankönyves

Tavaly több látszatengedményt tett a kormány tankönyv-ügyben, ténylegesen viszont zavartalanul folyik a piaci viszonyok felszámolása és a tankönyvpiac teljes központosítása.

2016. február 16., 13:08

A kormány 2013 végén a két ünnep között hozott döntésekkel rohamtempóban államosította a tankönyvkiadást. Indoklásában a piaci folyamatokat kárhoztatta és az ellátásbiztonságra hivatkozott, pedig a tankönyvek minőségét erősen szabályozta az állam, a verseny pedig jót tett és inspirálta a tankönyvkiadókat is. De ekkor még nem lehetett látni, hogy pontosan hogyan tesz be a törvény a magánkiadóknak.

Kereszty Péter, a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesülete (TANOSZ) elnöke a hvg.hu-nak ma arról számol be, hogy a magánkiadók csapdahelyzetben vannak. Egyes kisebb kiadók fel is hagytak a tevékenységgel vagy passzivitásba vonultak.

http://hvg.hu/itthon/20150412_Tankonyvbe_illik_a_kormany_tankonyvugyi_a

Az iskola első három évfolyamán ingyenes a tankönyv.

20 százalékkal csökkennek a tankönyvek árai

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2015-ben bejelentette, felhagynak a „ajánlott tankönyvlista” alkalmazásával. Korábban ugyanis a kormányzat a hivatalos, több száz címet tartalmazó tankönyvlista mellett nyilvánosságra hozott egy sokkal rövidebb listát, amelyen szinte kizárólag az állami tankönyvek szerepeltek, az államtitkár egyúttal levélben jelezte a tankerületeknek, hogy csak erről a 30-40 címet tartalmazó listáról választhatnak.

Ez az eljárás tehát megszűnik, a látszólagos nagylelkűség mögött azonban trükk lapul: azt is bejelentették ugyanis, hogy ezentúl csak 3 ezer forint alatt lehet könyvet rendelni, ennek a feltételnek pedig szinte kizárólag az állami könyvek felelnek meg. Így hiába a tankönyvlista, ha arról csupán maroknyi könyvet lehetséges megrendelni.

A szűkített lista visszavonása ellenére valójában ezután sem nagyon tudnak visszatérni az újraengedélyezett tananyagok. Ezt a kormány is tudja: maga a tankönyvellátásért felelős miniszteri biztos mondja, hogy jövőre már a teljes tankönyvpiac 90 százaléka lesz a tervek szerint állami kézben – a mostani 68 százalékhoz képest.

A megadott keretből csak egyetlen könyvcsomag jön ki

Az egy dolog, hogy a korábbi listán szereplő könyvek számát 4000-ről 3200-ra csökkentették, és több olyan tantárgy és évfolyam van, ahol ezentúl is csak két-három kötet közül lehet majd választani (mostantól az egyházi, önkormányzati, alapítványi iskolákban is – korábban rájuk nem vonatkozott a megkötés). Az iskolák lehetőségeit azonban ennél sokkal radikálisabban szűkítik az anyagi keretek.

http://index.hu/belfold/2015/04/17/a_kisiskolasoknal_atveres_az_uj_tankonyv-rendszer/

Az átrendezés előtt 14 milliárd forintos hazai tankönyvpiac szereplői:

Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó (korábbi nevén Nemzeti Tankönyvkiadó, amely – nevével ellentétben – magáncég volt) – 30%

Mozaik Kiadó – 28%

Apáczai Kiadó – 22%

Tavaly 8,7 milliárdot költöttek el a két nagy tankönyvkiadó megvásárlására, így került állami kézbe az Apáczai (tulajdonosa a megvételt úgy interpretálta, hogy a kiadót felajánlotta a Nemzetnek) és a Sanomától megszerzett Nemzedékek Tudása.