Taktikai flörtök

Választások előtt szövetségeseket keresnek a Fidesz túlnyerésétől tartó pártok. A cél a fennmaradás és az Orbán-párt kétharmados győzelmének meghiúsítása. Az MDF és az SZDSZ egymás kezét keresi, az MSZP pedig hol lelkesen, hol elborzadva figyeli a frigyre készülőket. PUNGOR ANDRÁS írása.

2010. január 22., 07:41

„Nem leszek rajta az MDF-listán” – két civil ezzel a gúnyos elnevezéssel alakított klubot a Facebook közösségi portálján. A heccből fogant csoport várja a „belharcokban kivérzett konzervatívok” és az exek csatlakozását: volt politikusokét, egykori kisgazdákét, hajdani politikai tanácsadókét. És lőn: már feliratkozott Almássy Kornél, Bőhm András, Ungár Klára, Léderer András a csapat több mint kétszázas névsorára. A félrelépők, a csalódottak, a kitaszítottak biztosan nem lesznek ott az MDF és az SZDSZ házasságánál.

„Politikai zimmer frei, ami itt zajlik” – írta a közösségi portálon egy hozzászóló. Pedig nincs ebben semmi különös: szövetségeseket keresnek a Fidesz elsöprő győzelmétől tartó pártok. Van, aki kicseréli politikai otthonát, más albérletbe adja ki aprócska szuterénjét.

Közel január vége, amikor Sólyom László államfő várhatóan kitűzi az országgyűlési választások időpontját, és ettől a pillanattól rajtol hivatalosan a kampány. Ideje hát készülni! Nemcsak a jelöltállítás lett alkualap, hanem a kopogtatócédula, a pénz, a paripa, a fegyver. A Fidesz kétharmadának megakadályozása, sőt a kis pártok léte is a tét.

Az Orbán-párt állítólag karba tett kézzel ül.

– A felmérések szerint biztos többséggel a hátunk mögött vágunk neki a választásoknak – magabiztoskodik Szijjártó Péter, az elnöki stáb vezetője, aki szerint pártjának már régóta vannak szövetségesei, nem is néznek újak után.

Egy szuszra sorolja:

– A KDNP mellett ott a Fidelitas, a Nemzeti Fórum, a Lungo Drom, a Magosz, a Kisgazda Polgári Szövetség, valamint a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja.

A Jobbikról nem beszél. De mi lesz, ha bekerül Vona pártja a parlamentbe?

– Orbán Viktor világosan megmondta: kormányának nem lesz sem jobbikos, sem szocialista tagja – jön a betanult válasz.

Pedig láttunk mi már orbáni választási alkut. Csurka 2002-ben visszaléptette száz jelöltjét a fideszesek javára. Sőt, a Republikon Intézet elemzése szerint a 2006-os önkormányzati választásokon is formálódott a Fidesz és a radikálisok szövetsége:

„...miközben a Jobbik majd minden hatodik jelöltje a nagyobbik ellenzéki párttal közösen indult, s a párt összességében tízszer annyi mandátumot szerzett szövetségben, mint egyedül, a radikálisok jelöltjeik visszaléptetésével is segítették a Fideszt, amely több ízben ennek eredményeként jutott polgármesteri pozícióhoz és közgyűlési többséghez...”

Hálából a jobbikosok persze bizottsági helyeket kaptak.

Üres a pártkincstár

Alkudozástól hangos az MDF és az SZDSZ portája. Szükségszerű volt egymásra találásuk. Néhány hónapja Retkes Attila ajánlkozott, hogy pártja is támogatná Bokros Lajos kormányfőjelöltségét. De Dávid Ibolya és hívei is érezhették, hogy az SZDSZ hanyatlását ki kell használniuk. A kilencvenes években így tett a liberális Fidesz is, amikor a demokrata fórum agóniája miatt légüres tér alakult ki a konzervatív oldalon. Nem mellesleg: a fórum az Orbán-pártnak is odacsaphat az új szövetséggel.

– Az MDF nem a liberalizmus, hanem a reformpártiság vákuumát vette észre – árnyalja a képet Kiszelly Zoltán.

A politológus lapunknak azt mondja, a politikai mezőnyben egyedül Bokros Lajos személye jeleníti meg az újításokat, hiszen a Fidesz irtózik a változtatásoktól, az MSZP pedig még Gyurcsány idején behúzta a reformok fékjét.

Mindkét kis párt szervezeti gondokkal küzd: a kilépések, kizárások miatt kevés kopogtatócédula-gyűjtő, plakátoló emberük van, de olyan is alig, aki képviselőnek állna. Emellett a hírek szerint üres a pártkincstár: előfordult, hogy a demokrata fórumnak székháza fűtésére is csak késve tellett, és az SZDSZ több száz milliós hiteléről cikkeznek az újságok. Retkes Attila pártelnök szerint pártja gyengítésére tálalták ezt az információt.

– Meg se kérdezték, van-e fedezet a hitelre. Van. A párt a vagyonával felel érte. Egyébként elnökségem alatt 200 millió forinttal csökkent az SZDSZ adóssága – nyilatkozza a 168 Órának.

Jó jelöltjük is van elég. Szerinte.

– De mire jó az SZDSZ–MDF szövetség? Talán arra, hogy a választásokon nem kell szembesülnünk azzal, hova jutottunk? – komorul el egy rendszerváltó SZDSZ-es.

Szerinte a fővárosban amúgy is erősek, akkor minek az MDF támogatása.

– Feladjuk saját pártunkat. Mit nyerünk azzal, hogy néhány politikusunk benn lesz a parlamentben? Nem alakíthatnak frakciót, nem lesz állami támogatás – fakad ki.

Rímel erre Bőhm András bejegyzése Új Pólus elnevezésű egyesületének internetes oldalán: „Alig telt el fél év, már SZDSZ sincs. A hírek szerint a párt feláldozásának ára a fővárosi önkormányzati pozíciók megőrzésében való MDF-segítség ígérete. A hírek szerint Mesterházy Ernő üzletember finanszírozza a kampányt. Ez van.”

Retkes alaptalannak tartja a feltételezést:

– Mesterházy a főpolgármester és az SZDSZ tanácsadója. Nem mint üzletember jelenik meg a pártban.

Furcsának tartja Bőhm érvelését:

– Az uniós választások után Főnix című dolgozatában éppen ő szorgalmazta az MDF és a liberális párt együttműködését – magyarázza.

A pártelnök szerint a demokratikus középerővel – így nevezi az MDF-fel való szövetséget – megmaradhat a párt parlamenti képviselete, és általa megakadályozhatják a Fidesz esetleges kétharmados többségét.

– Ha bejutunk az Országgyűlésbe, négy év alatt önállóan újjáépíthetjük a pártot. Nem akarunk feloldódni, eltűnni – tette hozzá.

„A nyitás politikája” – a párton belül ezzel a szlogennel hirdetik a dávidisták „zimmer frei” akciójukat, amelynek során nemcsak a Retkes-féle SZDSZ-t, hanem Torgyán József hű szövetségesét, majd ellenfelét, Bánk Attilát is felírták országos listájukra. De adtak helyet Debreczeni József közírónak is.

– Megtelt az MDF listája politikai hajótöröttekkel – morog a fórum egyik ellenlábas törvényhozója.

Duplán hajótörött

Dávid Ibolya szerint ez nem véletlen. Hiszen „sok demokrata vált hontalanná az elmúlt években, mert ragaszkodott az elveihez, és nem asszisztált a populisták rombolásához”.

A pártelnök tavaly ezzel a mondattal mutatta be az „első fecskét”, vagyis Szécsi Gábort, a kecskeméti liberális városatyát, aki tavaly novemberben iratkozott fel a fórum országos listájára. Szécsi duplán hajótörött. Először Fidesz-tagkönyvét cserélte liberálisra, majd frigyre lépett az MDF-fel.

Lapzártakor még zajlott az MDF–SZDSZ-egyezkedés. Így nem tudni, végül Retkes hányadik lesz az MDF vagy a demokratikus középerő listáján, és valóban liberális lesz-e a kétpárti főpolgármester-jelölt.

„Retkes vagy az 5., vagy a 7. (az első 10-ben 2 helye van az SZDSZ-nek az országos lajstromban), az SZDSZ-é az 1., 3., 4. hely a fővárosi listán!” – írja Almássy Kornél a közösségi internetes oldalon. Kibicnek semmi se drága!

Retkes Attila szerint nem néhány SZDSZ-es listás jelöléséről van szó, hanem arról, hogy a demokratikus középerőnek a lehető legjobb jelöltjei lehessenek, akik le tudják győzni fideszes riválisukat. Még az sem tuti, hogy lesz közös lista.

– Aki a Gyurcsány-korszakban a frontvonalban volt, ne számítson fórumos hátszélre – avat be az alkukba több bennfentes MDF-es.

Magyar Bálint szorgalmazta elsőként az MDF–SZDSZ-házasságot, várhatóan őt és rendszerváltó liberális társait kihagyják belőle.

– Mit hozhat nekünk egy névtelen liberális vagy egy újonc Retkes Attila? Rossz ómen az SZDSZ kopott pólójában kampányolni – érvel a szövetséget ellenző MDF-es.

– Fogalmunk sincs, hol tartanak, a fejünk felett egyezkednek. Ha megkérdezzük, mi újság, lehurrognak minket – sóhajt lapzártakor egy régi, fórumos motoros.

– Idő előtt üzleti tárgyalásokat sem fecsegnek ki – ródsózik Dávid a tévékben.

Közben kiderül a titkolózás másik oka: Lévai Zoltán, a fórum budapesti elnöke szerint a fővárosban lényegében leálltak a tárgyalások, hiszen arról sem tudtak megállapodni, hogy egy adott kerületben melyik párt indítson jelöltet.

Dávidék tárgyaltak a szocdemekkel is. Az újságcikkek százmilliós támogatáskérésről szóltak, cserébe a hírek szerint Kapolyi László listás helyet kapna.

A szocdem elnök ezt tagadja.

– Saját pártomra költöm a pénzem. Önállóan indulunk a választásokon – hárít Kapolyi.

De azt nem zárja ki, hogy menet közben megállapodhatnak egy olyan párttal, amelyik a szociáldemokrata értékeket komolyan veszi. Vajon melyik lesz az? Az MSZP számít Kapolyira.

A Tisztelet Társaságával is egyeztettek az MDF-vezetők. A szocialista gyökerű Schmuck Andorék elküldték négypontos kívánságlistájukat. Dávid egy kérésüket elutasította: nem adnának az őssejtkutatásra annyi pénzt, mint amennyibe ma a honvédelem kerül. Közben az SZDSZ a Centrumpárttal kötött stratégiai szövetséget. Retkes reményei szerint a Kupa Mihály nevével összeforrt, ma már Papp János vezette szervezet lesz a harmadik a demokratikus öszszefogásban.

A Fidesz darálója

Nem az SZDSZ az egyedüli letéteményese a honi liberalizmusnak. Szétaprózódott a liberális szavazótábor: sok egyesület alakult az uniós választási vereség után. Így félő, hogy a Retkes-párttal kötendő szövetség keveset hozhat az MDF konyhájára. Információink szerint a régi SZDSZ utódszervezeteivel nem kötöttek egyezséget a fórum vezetői.

Az Új Pólust sem keresték meg. Pedig a szervezet februártól aktív lesz. Pártot nem, de egyéni képviselőket támogatnak majd. Hogy kiket, azt egyelőre nem tudtuk meg az egyesület vezetőjétől, Bőhm Andrástól. A Szabadelvű Polgári Egyesület sem indul a választáson. Tagjaikat ignorálja az MDF. Nem csoda, hiszen a legtöbb volt SZDSZ-vezető ebben a szervezetben található.

Az uniós választásokon az SZDSZ egykori szimpatizánsaira utazó Lehet Más a Politika (LMP) szintén nem keres választási szövetségest. Egyedül vágnak neki a megmérettetésnek – még jobban felaprózva ezzel a liberális tábort.

Az egykori SZDSZ balliberálisai – nehogy a voksuk elvesszen – várhatóan az MSZP-re szavaznak majd.

A többiek szavazata pedig vélhetően megoszlik az LMP és az MDF között. Minimális lehet a nyereség.

Kivéve, ha az MDF mégis bekerül a parlamentbe. Ebben bíznak sokan az MSZP-ben.
– Legalább megakadályozzák, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerezzen – magyarázza egy szocialista elnökségi tag.

Mások tartanak a demokrata fórumtól: hiszen Dávid pártja tőlük vehet el voksokat, főként a kiábrándult, egykori MSZP-szimpatizánsokat csábíthatja el.

– A szocialista pártnak az az érdeke, hogy mi legyünk az egyetlen ellenzéki frakció az Országgyűlésben – érvel egy másik szocialista véleményvezér.

– Vajon kiszámítható parlamenti párt lesz-e az MDF? – ez foglalkoztatja mostanában a szocialistákat. Attól tartanak, hogy a Fidesz „ledarálja” a Bokros-csapatot.

Könnyű kivásárolni néhány képviselőt, halálra ítélve a frakciót. Így tett Orbán pártja is korábban a kisgazdákkal.

– Abban sem lehetünk biztosak, hogy a fórumosok nem támogatják-e a Fideszt. Hiszen tetszett nekik Orbánék svéd mintájú nyugdíjrendszerötlete – riogatják egymást a szocialisták.
Informátoraink szerint éppen ez a félelem segítette annak a hírnek a megjelenését, amely szerint Gyurcsány milliókkal támogatná Debreczeni József korteskedését. Az állítást a volt kormányfő visszautasította.

– El tud képzelni olyan helyzetet, hogy Debreczeni vagy Csapody együtt szavaz Orbánékkal? – kérdez vissza egy nyugodtabb MSZP-s.

A kétharmad réme

A Republikon Intézet Népszabadságban megjelent elemzése szerint a Fidesz ma sokkal közelebb áll a kétharmados győzelemhez, mint az a párt hivatalos kommunikációjából kiderül. Ennek esélyét mérsékelhetné az MSZP, az MDF, az LMP és az SZDSZ 35-50 egyéni körzetre korlátozódó megállapodása. Ettől egyelőre ódzkodnak a pártok.

– Két választási együttműködés létezhet: taktikai jellegű, illetve a szövetségben egyesülés – magyarázza lapunknak Tóth Csaba, az intézet vezetője.

Szerinte a választók fejében csak az utóbbi él, s a taktikai együttműködést sokan a pártok identitásának feladásaként értelmezik. Pedig nem az.