Sztrájkra készülnek a közmédiumok

Sztrájkra készülnek a közmédiumok szakszervezetei, ha nem sikerül megállapodniuk a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal az idei béremelés mértékéről. A történelemben először teljes körű sztrájk kezdődhet a közmédiumoknál – mondta Lázár András a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fórumának tárgyalás-vezetője.

2011. április 6., 17:08

Sztrájkra készülnek a közmédiumok szakszervezetei, ha nem sikerül megállapodniuk a médiaszolgáltatás-támogató alappal az idei béremelés mértékéről, ezért közös álláspontot fogadtak el egy esetleges sztrájk idején biztosított elégséges szolgáltatásról – írja a

Népszabadság. A négy közszolgálati médiumban szerveződött tíz szakszervezet egyetért abban, hogy az elégséges szolgáltatás kizárólag az alapvető hírműsorok sugárzását jelentené. A szakszervezetek álláspontja szerint sztrájk idején a Duna TV és az MTV csak híradókat, a Magyar Rádió csak a Krónika hírműsort sugározná, a Magyar Távirati Iroda pedig csak az Országos Sajtószolgálat és a katasztrófavédelem tájékoztatásait tenné közzé.

Lázár András, a közmédiumok szakszervezeteinek ágazati elnöke a Népszabadságnak elmondta, az elégséges szolgáltatás tartalmáról mielőbb szeretnének megállapodni az alap vezetőségével, miután a munkaadó a múlt héten egyoldalúan megszakította a bértárgyalásokat. Lázár szerint a szakszervezetek a törvényes nyomásgyakorlás minden eszközét igénybe vehetik, ha a munkáltató nem tér vissza a tárgyalóasztalhoz és nem tesz béremelési javaslatot.

Nem csak a bérek miatt

– A történelemben először teljes körű sztrájk kezdődhet a közmédiumoknál. Eljutottunk odáig, hogy a létszámleépítési fenyegetés és a bérek alakulása miatt, annyira bizonytalanná váltak a munkahelyek, hogy a többség támogatna egy ilyen sztrájkot – mondta Lázár András a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fórumának tárgyalás-vezetője a

Klub Rádióban, a Reggeli Gyorsban.

Nem csak a bérek miatt alakult ki sztrájkhangulat a közszolgálati médiumoknál, a szakszervezetek azzal a módszerrel sem értenek egyet, ahogyan zajlik a strukturális átalakítás. Azt is sérelmezik, hogy a közszolgálati médiumok 49 fős stábokkal működnek, holott az üzemi tanácsok alapításához legalább 50 fős állományra volna szükség - mondta Lázár András.

A törvény úgy szól, hogy a dolgozókat alapvetően érintő döntések esetében, a döntések előtt ki kell kérni a szakszervezetek véleményét - hangsúlyozta a tárgyalás-vezető. Lázár András elmondta azt is, a tárgyalások újbóli elindulására van esély. Az, hogy felismeri-e a cég, hogy nincs más alternatíva, csak remélni tudjuk - tette hozzá.

Szabó: Nincs szükség a sztrájkfenyegetésre

A szakszervezetek álláspontjára Szabó László, a médiaszolgáltatás-támogató alap kommunikációs igazgatója a Népszabadságnak úgy reagált: az elégséges szolgáltatásokról a munkavállalók és a munkáltató által létrehozott munkacsoport hivatott megállapodni. Ez a munka zajlik, eredményét előzetes közleményekkel nem lehet és nem is érdemes befolyásolni. Annál is inkább, mert biztosak abban, hogy nincs szükség a sztrájkfenyegetés lebegtetésére sem. Szabó szerint a bértárgyalásokat a munkáltató azzal zárta le, hogy az egyeztetés munkacsoportokban folytatódik. A munkavállalók számára szükséges, ez évre vonatkozó bérkompenzációk kifizetését az alap vállalta. Az esetleges bérfejlesztésről pedig csakis a közmédiarendszer teljes átvilágítása és ez évi üzleti tervének elfogadása után lehet tárgyalni.