Szövetségkereső

„Ahhoz kell nagyobb bátorság, hogy nagyvonalúak legyünk” – így summázható Mesterházy Attila Gyurcsánnyal szembeni taktikája. Az MSZP elnöke akár presztízsvesztesége árán is védi a párt egységét, és szövetséget kötne a kormányellenes civilekkel, az LMP-vel és a liberálisokkal. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2011. március 8., 09:10

- Tud madártejet főzni?

– Nem. A főzési tudományom csak a túlélésre elég.

- Gyurcsány Ferenc a Facebookon fotóval dokumentálta: ő tud.

– A felesége bizonyára örül neki, sok terhet levehet a válláról.

- Gyurcsány levett egyet az önéről is: évértékelőjén nem szakította szét a pártot. Néhány órával a beszéd előtt ön nagyon nyugodtnak tűnt: tájékoztatták, mi lesz?

– Maradjunk annyiban: én okos politikusnak tartom Gyurcsány Ferencet.

- Udvarias.

– Próbálok mindig az lenni. És ezt elvárom másoktól is.

- Úgy bánik Gyurcsánnyal, mint hímes tojással.

– Az MSZP-vel teszek így.

- Megvédte az exkormányfőt Puch Lászlótól, amikor a volt pártpénztárnok azt üzente neki: kívül tágasabb.

– Nem kellett megvédenem. Puch László nem azt üzente, hogy kívül tágasabb, hanem azt, hogy nincs helye a különutas politikának a pártban. Együtt, egységesen erősebbek vagyunk, s nekünk a Fidesz a politikai ellenfelünk, nem pedig ez vagy az a szocialista politikus. Az MSZP elnökeként az a dolgom, hogy óvjam a szocialista párt egységét, mert egy szétesett szervezet nem tudja leváltani az Orbán-kormányt. Sok esetben inkább nem veszek tudomást a provokációkról, a „jó tanácsokról”, esetleges presztízsveszteségem árán is az egységet védem.

- Ez a gyengeség jele is lehet.

– Sokan így akarják beállítani. Ahhoz kell nagyobb bátorság, hogy nagyvonalúak legyünk.

- A nagyvonalúság jele, hogy Gyurcsány platformját hivatalossá nyilvánította a párt választmánya?

– Valamennyi platform pályázatát jóváhagytuk.

- Diplomatikus. És ezzel el is jött a szövetségkeresés időszaka: Hiller szocdem alakulata megbeszélésre hívta a párt többi platformját, hogy kialakítsák az MSZP 2013-ig tartó politikáját. A volt művelődési miniszter ezt azzal indokolta, hogy nem szeretné, ha valamelyik platform elfoglalná a pártot. Magyarul: tart Gyurcsány térnyerésétől.

– A sokszínűség előny, de egy részideológiai áramlat teljes dominanciája káros. Vitákban kell kiérlelni a politikánkat, nem pedig kinyilatkoztatásokkal. Ezért Hillernek igaza van. Felhívja a figyelmet arra, hogy nem erőből, a párton belüli versenyfutással és média-manipulációkkal kell a vitákat eldönteni, hanem párbeszéddel, érveléssel és kompromisszumokkal.

- Hallgatva önt: az MSZP-ben minden szép és jó, mintha egy virágos mezőn, kéz a kézben sétálnának a párt politikusai.

– Nem akarom ezt a látszatot kelteni. Csak abban nem vagyok partner, hogy a médiumokban taglaljuk a párt belső vitáit. Bármelyik vidéki pártszervezetnél járok, mindig azt hallom: a tagság egységes fellépést vár tőlünk.

- Maradva a szövetségkeresésnél, ön a választmány előtt azt mondta: az MSZP önmagában kevés a kormány leváltásához, új szövetségekre lenne szükség.

– Ha egyetértünk abban, hogy ma a demokrácia lebontása zajlik, a torz gazdaságpolitika szakadékba vezeti az országot, a kormányzati politika növeli a társadalmi különbségeket, segíti a gazdagokat, és a kisebb keresetűekkel fizetteti meg ennek az árát, akkor össze kell fognunk. Ha ugyanúgy látjuk: a Fidesz nem tudja, hogyan kormányozza az országot, becsapta a választókat, csak a hatalomváltásra, és nem a kormányzásra volt felkészülve, akkor együtt kell működnie a civileknek és a pártoknak. De nem szabad válogatni, vitatkozni azon, kivel kötünk szövetséget, és kivel nem.

- Ám az LMP távol tartja magát az MSZP-től, nincs Magyarországon liberális párt, a civilek szétaprózódtak, csekély az erejük.

– Miközben érezhető a politikai tartózkodás, az LMP szinte szóról szóra ugyanazt mondja a médiatörvényről, az alkotmányról, mint mi. De gazdaságpolitikai kérdésekben is sok a közös pont. Talán mindkettőnknek át kellene lépnünk saját árnyékunkon. Bajnak tartom, hogy nincs liberális párt Magyarországon. Jó lenne, ha valakik gondolkodnának egy ilyen politikai formáció megalakításán. Valóban gyenge a civil társadalom, de már hallatja a hangját, képes az önszerveződésre. Meg kell találnunk a feléjük vezető utakat.

- Igaz az a lapértesülés, hogy az ön által vezetett MSZP Bajnai Gordon Haza és Haladás Alapítványával szövetkezve képzeli el a következő évek programalkotását?

– Jó a kapcsolatom a volt kormányfővel. Együtt csináltuk végig az utolsó nehéz, válságkezelő évet. Havonta egyszer együtt ebédelünk, és megbeszéljük, mit gondolunk a politikai folyamatokról itthon és külföldön. De ennél erősebb együttműködés nem alakult ki.

- Ismerős történet, és közben fogy a pizza és a whisky. A Kovács-érában Hiller és Gyurcsány titkos találkozóin volt ez a menü.

– Nincs titkos találkozó, és én amúgy is a light kólát szeretem.

- Beszédes. Évértékelő dolgozatának Alternatíva és remény volt a címe. Hogyan tudnak alternatívát mutatni, miközben újabb és újabb korrupciógyanús ügyek kerülnek napvilágra? Most éppen Juhász Ferenc torkának ugrott neki Budai elszámoltatási biztos.

– Jól látható a fideszes stratégia: meg akarják osztani az MSZP-t, önmagába fordítani, és fenntartani a korrupciós stigmát. Nem az a lényeg, hogy van-e alapja a gyanúsításnak, elég, ha két-három napig arról ír a sajtó, hogy megint egy szocialistának lehet köze sötét ügyekhez. Így a kormánypártiaknak nem kell felvetéseinkre valós válaszokat adniuk. El akarják terelni a figyelmet saját politikai hibáikról, botrányaikról vagy a várható megszorításokról. Meggyőződésem, ha reális, tisztességes, őszinte módon politizálunk, ha nem ígérgetünk, hanem ésszerű válaszokat keresünk az ország előtt álló kihívásokra, akkor ez a politika előbb-utóbb nyitott fülekre talál. De ez morális, szakmai és politikai megújulást is igényel. Az MSZP-nek át kell törnie a köré épített falakat. Egészen biztosan ki fogunk törni elszigeteltségünkből, de valóban nehéz a dolgunk.

- Már csak azért is, mert a Fidesztől elpártolók többsége a bizonytalanok táborát gyarapítja.

– Mosolygok az elemzők véleményén, akik némi túlzással már-már azt kérik rajtunk számon, hogy nyolc hónap alatt miért nem váltottuk le a kormányt. A szocialista párt épp annyival tudta növelni támogatóinak számát, amennyivel az 1998–2002-es ciklus első tíz hónapjában sikerült. Csak míg akkor 22-ről 24 százalékra, most 11-ről 12-re.
A 2006-os választási győzelem után a tőlünk elpártolók sem mentek egyből a Fideszhez: először a bizonytalanok táborát növelték. Túl közel vagyunk még történelmi választási vereségünkhöz. Ez az év arra lesz jó, hogy elmondjuk a választóknak, a Fidesz átverte őket. De azt is bizonyítanunk kell: tanultunk a hibáinkból.

- Gyurcsány diplomatikusan a 2012-es kongresszusra dátumozta az MSZP-n belüli rendszerváltást. Akkor jár le az ön pártelnöki mandátuma is.

– Én lennék a legboldogabb, ha az MSZP átalakítását egyetlen kongresszussal el lehetne intézni. Az elnökség januárban dolgozta ki a konkrét programokat, amelyek a párt újjáépítését szolgálják. Megkezdtük szellemi holdudvarunknak, nemzetközi kapcsolatainknak, a képzési rendszerünknek a kiépítését, új médiastratégiát dolgoztunk ki, a pártnak már van saját lapja. Nekiláttunk az aktivisták képzésének, vidéki hálózatunk bővítésének, adatbázisunk frissítésének, sőt, petíciós kampányba is belefogtunk. Az idei a párt újjáépítésének éve. Felgyorsítottuk a folyamatot, mert ha igazak a fideszes pletykák, még az sem lehetetlen, hogy Orbánék az új alkotmány elfogadása után 2012-re előrehozott választásokat kérnek majd.

- Ez nem rendszerváltozás, hanem ésszerűsítés, a párt fazonírozása.

– De mit értünk rendszerváltozáson?

- Gyurcsánytól kérdezze.

– A rendszerváltáson általában az addigi teljes rendszer leváltását szoktuk érteni. Szerintem ez a kifejezés egy pártra vonatoztatva értelmetlen. Az MSZP-ben több olyan érték, tudás van, amit nem lehet kidobni. Pontosan közölni kell, hogy hol, milyen formában kell változtatni a párton annak érdekében, hogy a választók lássák: ezek a politikusok tanultak a hibáikból, más személyekkel, más stílusban politizálnak.

- Most üzen?

– Egyenes ember vagyok, nem szoktam üzengetni. Csak elmondom, hogy az MSZP megválasztott elnökeként mit fogok tenni. Hiszek abban, hogy ezzel a közösség érdekét szolgálom. És fellépek az ellen, aki ezt gátolja. Ma már egyre többen kíváncsiak arra, mit gondolunk Magyarországról – ezt viszont csak az egységes MSZP képes bemutatni.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.