Szőcs Géza leváltásokról, kinevezésekről és forráselvonásokról
Az Orbán-kormány kulturális államtitkáráról lapunk még a múlt év végén kért interjút. Szőcs Géza csak most tudott rá időt szakítani. "Amikor elvállaltam ezt a pozíciót, tudomásul vettem: átlépek egy másik létformába, amely sok felületen ellentétes azzal, ahogyan addig éltem. De igyekszem szélesen, „halszemoptikával” figyelni a kultúrát. Egy elveim szerinti egészséges és szerencsés országért dolgozom, amelyben bárki elmondhatja, amit gondol, s bármilyen művészi üzenet megjeleníthető" - mondja Szőcs. Az államtitkárral készült interjút elolvashatják a csütörtökön megjelenő 168 Órában.
A terjedelmes beszélgetésben szó esik a filozófus-botrányról, a Műcsarnok vezetőváltása körüli felhajtásról, Alföldi Róbert színházigazgatói székéről és még a Bocskai-koronához fűződő szimbolikus erőről.
Hosszú hetek óta hangos a sajtó attól, hogy százmilliókat vonnak el színházaktól, artmoziktól, veszélybe sodorva ezzel költségvetésüket, rosszabb esetben pedig akár még működésüket is. "Ahhoz, hogy az ország gazdasági stabilitását visszanyerjük, a kultúra területéről is pénzt kellett elvonni" - állítja Szőcs Géza, és hozzáteszi, mindazonáltal nem sem örül annak, hogy a döntés következtében színi társulatok jutottak végveszély közelébe, és egy filmek forgatásával leálltak.
Alföldi Róbert igazgatói posztjáról így vélekedik: "ha Nemzeti Színház élén marad, azzal fenntartunk egy polemikus, szenvedélyes, gyűlölködő légkört is. Ami nem jó sem az igazgatónak, sem a társulatnak, sem a közönségnek." Szőcs hangsúlyozza, a színész-direktor ügye rég nem szakmai, hanem belpolitikai, sőt külpolitikai kérdés, ám Alföldi
művészi menesztését ellenezi. A döntés joga viszont nem Szőcs kezében van, mint mondja, mert "ez már egy kultúrpolitikai felületen megnyilvánuló nagypolitikai kérdés."
Az interjúban államtitkár a Fidesz királyi fejdíszekhez való vonzódása kapcsán kifejti, hogy "inden fontos, ami a magyar történelemben szimbolikus erővel bír." Erdélyben a Bocskai-korona csaknem egyenértékű a Szent Koronával, így annak Bécsből Magyarországra hozatását az erdélyi származású Szőcs is támogatja.
Miként vélekedik Szőcs Géza a Kossuth-és Széchenyi-díj bizottságainak menesztéséről? És miként a a filozófus-botrányról? A csütörtöki 168 Órából ezt is megtudhatja.