Szijjártóék csapata edzett volna a reptéren

Az ingatlan megszerzése volt a valódi célja a dunakeszi önkormányzatnak, amikor májusban szabálytalan repülésekre hivatkozva és a sportrepülősöket okolva bezáratta a repteret.

2013. szeptember 13., 11:38

Kiderült, hogy a városvezetés a konfliktus kirobbantása előtt elkészített egy részletes megvalósíthatósági tanulmányt a repülőtérre építendő sportcentrumról, de folyamatosan letagadta a tervek létezését – számolt be az

Index. A városnak több mint 860 milliós extra terhet jelentett volna a főként Szijjártó Péter futsalcsapatának szánt centrum.

Hónapokig tagadta a dunakeszi önkormányzat, hogy pontos tervekkel rendelkezik a helyi reptér más irányú felhasználására – írja az Index. A polgármesteri hivatal júniusban még egy közérdekű adatigénylésre is hamis választ adott, azt állítva, hogy nincsenek konkrét elképzelések az ingatlannal kapcsolatban, és nem egy titokban tervezett építkezés miatt záratták be a repteret.

A napokban azonban kiderült: a városvezetés már jóval korábban elkészíttetett egy részletes megvalósíthatósági tanulmányt, amelyben egy 4,5 milliárdos sportcentrumot álmodtak a kifutópályára.

A megrendelő a Dunakeszi Kinizsi Sportegyesület volt, projektgazdaként viszont a város önkormányzata volt feltüntetve. A titkos tanulmány tanúsága szerint a városvezetés egy olyan komoly méretű, 12 ezer négyzetméteres sportcentrumban gondolkodott, amelyben lenne legalább két sportcsarnok, uszoda, valamint külső futsalpályák is. Dunakeszin működik az a futsalcsapat, ahol Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár is játszik, és amely egyébként kiemelten szerepel a tanulmányban is.

Az önkormányzat május végén tetetett lakatot a repülőtérre, arra hivatkozva, hogy a sportrepülők rendszeresen szabálytalan repüléseket hajtanak végre a környéken. A szabálytalanság abból adódott, hogy Dióssi Csaba polgármester visszavonta azt a szerződést, amely a korábbi években fennállt a város és a két repülőklub között. A reptér eredetileg állami tulajdonú terület volt, de több mint tíz éve – 15 éves profilváltási moratóriummal – átadták az önkormányzatnak. A moratórium elvileg azt jelenti, hogy az új tulajdonos sem változtathatna a korábbi hasznosítási célokon.

A helyi fideszes többségű önkormányzat jobbikos ellenzéke szerint döbbenetes, hogy a városvezetés úgy vett titokban tervbe egy több mint 4 és fél milliárd forintos beruházást, hogy annak 15 százalékát, azaz 685 millió forintot önrészként bankhitelből a városnak kellene biztosítani, „miközben a lakosság így is a megemelt építményadó terheit nyögi”.

A helyi Jobbik szerint egyébként szerdán az önkormányzat végül fel is adta az eddig lényegében nem is létező terveket. „Délután jött az első jel: az önkormányzattól mintegy 'függetlenül' megérkezett a Dunakeszi Kinizsi Futsal Klub ügyvezetőjének levele: nem támogatják a repülőtéren semmiféle komplexum építését. Végül – alig fél óra múlva, összehangoltan – érkezett az önkormányzat reakciója: a szakmai partner visszalépése miatt eláll a beruházástól.”