Széthúzó szövetségesek – A konfliktusokat a kulisszák mögött rendezik
A tavalyi európai parlamenti választás a Demokratikus Koalíció és a Momentum erősödését jelezte, és mindkét párt saját főpolgármester-jelölttel jelentkezett be az önkormányzati választásokra. Az előválasztás Karácsony Gergely (MSZP-Párbeszéd) magabiztos győzelmét hozta Kálmán Olgával (DK) és Kerpel-Fronius Gáborral (Momentum) szemben. Az eredmény azt mutatta, hogy Karácsony népszerűsége meghaladja az őt jelölő pártokét.
Az MSZP helyben népszerű polgármesterei – például Tóth József, aki hetedik ciklusát tölti a XIII. kerületben – mellett alighanem Karácsonynak is köszönhető, hogy a Fővárosi Közgyűlés Fidesz utáni legnagyobb frakcióját az MSZP alakíthatta meg. Az MSZP-DK-Momentum-Párbeszéd koalíció 17 képviselőt delegálhatott a közgyűlésbe, ebből heten az MSZP-t, négyen-négyen a DK-t és a Momentumot, ketten pedig – köztük Karácsony – a Párbeszédet képviselték. Egészen addig, amíg Szaniszló Sándor Pestszentlőrinc-Pestszentimre és Kiss László, Óbuda-Békásmegyer polgármestere át nem ült a Demokratikus Koalícióhoz. Az átigazolások után a hatfős DK-frakció nagyobb lett, mint az ötfősre zsugorodó MSZP-csoport.
Tóth Bertalan, az MSZP akkori elnöke a kilépésekről azt mondta, hogy Szaniszló és Kiss komoly „csalódást okoztak”, és „cserbenhagyták a közösségüket”. Még hozzátette, döntésüket tudomásul veszik. Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője a 168 Órának azt mondta, emberileg nehéz volt elfogadnia frakciótársai döntését, hiszen két cikluson keresztül együtt dolgoztak ellenzékben, de a koalíció működésére nincs hatással, ki melyik frakcióban ül, a céljaik közösek.
A fővárost vezető koalíció munkáját nemcsak az ellenzéken belüli meghatározó szerepért zajló harc nehezíti, hanem a szociáldemokrata, a liberális és a zöld nézetrendszerek különbözősége is. Karácsony választási programja lényegében hasonló, mint az azóta párbeszédessé vált Jávor Benedek 2010-es LMP-s főpolgármester-jelölti programja, valamint az LMP-s Csárdi Antal 2014-es választási ígérete. Sok ponton egyezik Puzsér Róbert független főpolgármesterjölt 2019-es „Sétáló Budapest” programjával is.
Nem véletlenül. 2010 előtt a tömegközlekedésre nem nyűgként, hanem kulcsfontosságú szolgáltatásként tekintő közlekedési szakemberek a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesületben (VEKE) tömörültek. A VEKE fiatal szakemberei – köztük Vitézy Dávid későbbi BKK-vezér – rendre éles kritikát fogalmaztak meg a Demszky Gábor főpolgármestersége alatt a szerintük elavult szemléletet képviselő fővárosi és BKV-vezetéssel szemben, az LMP, Karácsony és Puzsér programjának közlekedési részét pedig lényegében egykori VEKE-tagok írták.
Vitézy Tarlós István első ciklusa alatt lett a BKK vezérigazgatója, ám nem volt felhőtlen a kapcsolata a Fidesz által támogatott főpolgármesterrel. Tarlós második ciklusának nyitánya volt, hogy jelentős mértékben csökkentették a BKK hatásköreit, majd Vitézyt is eltávolították. Az MSZP-frakció ezt akkor támogatta, a DK képviselői távol maradtak a szavazásnál, Karácsony pedig tartózkodott. Amint városházi forrásunk fogalmazott: „A Dávidot Tarlósnál csak a szocik és a dékások utálják jobban.”
A Karácsony által képviselt zöld-progresszív városfejlesztési koncepció egyik sarokköve, szimbóluma a nagykörúti kerékpársáv. A zöld városfejlesztési és közlekedési szakemberekkel feltöltött Karácsony-kabinet által és a civil szervezetek bevonásával kidolgozott program eleinte Vitézy szóbeli támogatását is élvezte, a próbaidőszak lejárta előtt viszont éles támadást kapott Fürjes Balázs államtitkártól – Vitézy felettesétől – és Trippon Norberttől, a DK budapesti elnökétől. Városházi forrásaink szerint a kormány és a fővárost vezető baloldali koalíció felől egyszerre érkező nyomás vezetett ahhoz, hogy a nagykörúti kerékpársáv csak kilúgozott formában maradhat meg.
Horváth, az MSZP fővárosi frakcióvezetője azt mondta lapunknak, hogy Tripponnak Fürjes Twitter-bejegyzésével azonos időben írt, azzal érdemben megegyező Facebook-posztja nem Karácsony gyengítését szolgálta a főpolgármester számára fontos, szimbolikus ügyben, hanem a képviselő személyes meggyőződését tükrözte. Ez szerinte egy sokszínű koalíció esetében természetes.
Gy. Németh Erzsébet, a DK frakcióvezetője szerint olajozottan működik a koalíció: a főpolgármester-helyettesek feladatköre, amelyeket a koalíciós tárgyalásokon csiszoltak ki, jól lehatároljak a feladatköröket, az felmerülő ügyekről és az előterjesztésekről hetente egyeztetnek. Vannak ügyek, amelyekben nagyok a koncepcionális különbségek, ezeket „addig tárgyaljuk, ameddig nem lesz mindenki számára elfogadható” – mondta Gy. Németh. Trippon Norbertnek a nagykörúti kerékpársáv visszavonására felszólító posztjáról azt mondta: a DK frakciója egyetért Karácsony zöld városfejlesztési koncepciójával, de a fővárosi elnökük (Trippon nem tagja a közgyűlésnek) posztjával is, amely szerinte csak arról szólt, hogy a konkrét lépéseket szakmailag megalapozottan kell meghozni.