Szeptemberben kezdődik az őszi ülésszak – a svéd NATO-csatlakozás sehol
A parlament szeptember 25-én kezdődő őszi ülészakának programjában 18 törvényjavaslat szerepel.
A Népszava információi szerint a kezdődő parlamenti ülésszak tárgyalandó javaslatai között azért nem szerepel Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálása, mert azt még a parlament nyári, rendkívüli ülésszaka előtt nyújtotta be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Ebben az időszakban ugyanis akár napirendre is kerülhetett volna a tavaly nyár óta halogatott döntés.
Július középén a vilniusi NATO-csú előtt váratlanul Recep Tayyip Erdogan török elnök bejelentette, hogy ahogy lehet, ratifikálja Svédország egy éve húzódó NATO-csatlakozását – Törökországon kívül még Magyarország blokkolta a csatlakozást. Ekkor azonban már lejárt az országgyűlés tavaszi ülésszaka, ahogy a kormány által kezdeményezett rendkívüli ülésszak is. Az ellenzék azonban július utolsó napjára újabb rendkívüli ülésnapot kezdeményezett, azonban a Fidesz-KDNP-s képviselők nem jelentek meg, ezért napirendre sem lehetett tenni a javaslatot.
Ez azt jelenti, hogy legkorábban az őszi ülésszak során lehet majd szavazni a svéd NATO-csatlakozásról, ezzel Magyarország lesz az utolsó a tagországok közül.
A Népszava kérdésére Nagy Richard politikai elemző azt mondta, szerinte elképzelhető, hogy a kormányoldal tovább húzza a szavazást. „Sokáig a kormány úgy tett, mintha az ezirányú külpolitika összehangolásával a török ratifikációtól tenné függővé a kérdést, ám Erdogan júliusi bejelentése láthatóan meglepte Orbánt, ami azt mutathatja, nem tudtak róla, nem volt egyeztetés a felek között. Ez pedig egyúttal azt is bizonyíthatta, hogy Orbán Putyin érdekeit képviseli” – vélekedett.
A képviselők többek között közlekedési törvényekről, az erdőbirtokosság megújításáról, munkavédelmi kérdésekről, a polgárőrség fejlesztéséről tárgyalnak és szavaznak, de az előzetes tervek szerint módosítják majd a közjegyzőkről és az igazságügyi szakértőkről szóló törvényeket is, míg több, jellemzően gazdasági témájú javaslat az EU-irányelveknek megfelelő jogharmonizációs céllal született.
Illetve jövő júniusban önkormányzati és uniós választásokat rendeznek, vagyis a parlamenti munka erősen keveredhet a kampánnyal.
(Kiemelt képünkön Orbán Viktor miniszterelnök (k) napirend előtt szólal fel a Gazdaság újraindításáról címmel az Országgyűlés idei első ülésén 2021. február 15-én. Jobbról fent Kövér László házelnök. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)