Szél Bernadett a budapesti rendőrfőkapitánynál tett feljelentést a kormány vakcinatáblázata miatt

Rémhírterjesztés megalapozott gyanúja miatt fordult a hatósághoz az ellenzéki képviselő, ismeretlen tettes ellen tett feljelentést.

2021. április 28., 09:44

Szerző:

Megtette, amit ígért, beadta a feljelentést Szél Bernadett független országgyűlési képviselő a kormány vasárnap közzétett táblázata miatt, amely a magyarországi oltások utáni megbetegedési és halálozási adatokat tartalmazza.

„Egy magát komolyan vevő kormány nem terjeszthet álhíreket, nem gyárthat propagandát, sem járványban, sem azon kívül, de ha mégis, ne csodálkozzon, hogy a saját fegyverével találja szembe magát” – írta a Facebook-oldalán Szél Bernadett.

A képviselő a feljelentést ismeretlen tettes ellen rémhírterjesztés megalapozott gyanúja miatt tette.

Szél Bernadett a Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitánynak írt levelét is közzétette. Ebben leírja, hogy a kormány április 25-én, Facebook-oldalán közzétett egy tájékoztatást az oltások hatékonyságával kapcsolatban, amely tájékoztatás a médiaszolgáltatások és a tömegkommunikáció csatornáin keresztül a nyilvánosság széles köréhez jutott el, a kormány által sulykolni szándékozott üzenettel, az ún. „keleti vakcinák” kiemelkedő hatásosságával kapcsolatban.

Mint írja , számos szakmai szervezet és kutató, például Karikó Katalin, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának – Széchenyi-díjas – szabadalmaztatója, vagy a Magyar Orvosi Kamara elnöksége is felhívták a figyelmet arra, hogy a kormány által nyilvánosságra hozott adatok a közölt formájukban teljesen félrevezetőek, és nem alkalmasak az egyes vakcinák hatásosságának összehasonlítására: a feldolgozási metodika ismeretlen, az egyes vakcinákkal oltottak egészségi állapota és az oltások időbeli eloszlása különböző, az adatközlés egyben kezeli az első és a második oltás adatait, illetve nem számol az egyes vakcinákkal oltottak eltérő korátlagával.

A fentiek nyomán az adatok összehasonlításra és mélyebb következtetések levonására alkalmatlanok. Szél Bernadett szerint vitán felül áll, hogy a biztonságos és hatékony oltóanyag nyújtja a legjobb esélyt arra, hogy legyőzzük a koronavírust. Az oltáshoz való hozzáállást azonban leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja, és a kormányzat, illetve az oltást illetően a megfelelő információval rendelkező szakemberek közös felelőssége, hogy az oltás iránti bizalom növekedjen. A bizalom viszont csak a tények ismertetésével és tiszteletével teremthető meg. Ehelyett a kormányzati kommunikáció egyes vakcinákat illetően a tényeket elferdítő, elbizonytalanító tájékoztatást folytat, és manipulatív adatközléssel ássa alá a bizalmat a fenti körbe nem tartozó, ún. „nyugati vakcinák” iránt – fogalmazott az ellenzéki képviselő.

A Btk. 337. § (2) bekezdése alapján aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A törvényi tényállás szerinti rémhírterjesztés a közlések szűk körére vonatkozik: a tudottan hamis vagy elferdített tények nagy nyilvánosság felé közvetítését szankcionálja, de csak akkor, ha az különleges jogrend idején, a védekezés akadályozására alkalmas módon történik.

A kormányzati tájékoztatást illetően nem a védett szólás körébe tartozó kritikus véleményről, illetve a vakcinák biztonságosságával kapcsolatos közéleti vitáról van szó, hanem – bizonyítás útján igazolható, ellenőrizhető – tények elferdítésén alapuló, manipulatív tájékoztatásról, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza, hiszen alapvetően befolyásolja az egyes vakcinákat illetően az állampolgárok bizalmát.

„Kérem Rendőrfőkapitány Urat, hogy indítson nyomozást a felvetett cselekményekkel összefüggésben” – írta Szél Bernadett a feljelentésében.

(Kiemelt képünk illusztráció: Fotó: MTI | Kovács Attila)