Százmilliókért adják a tanácsokat a minisztériumoknál

Komoly külső segítségre szorulnak a minisztériumok. Saját bevallásuk szerint közel ezer külsőst foglalkoztatnak a tárcák, magánszemélyeket és vállalkozásokat egyaránt.

2012. augusztus 8., 22:25

Szerző:

– Alapvetően a minisztériumi feladatok ellátását a saját erőforrásainkkal látjuk el, külső erőforrást csak rendkívül indokolt esetben veszünk igénybe – válaszolta a legtöbb külsőst foglalkoztató tárca vezetője, Matolcsy György egy ellenzéki képviselőtársa írásbeli kérdésére. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis több mint félezer külső személyt foglalkoztat.

A legtöbb külsőst vizsgafeladatok írására és lektorálására használják, de tanulmányírásra, sajtófigyelésre, kommunikációs tanácsadásra is igényt tartanak Matolcsyék - írja a

Blikk.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) közel kétszáz külsős céget és embert foglalkoztat a legkülönbözőbb célokra, de még a legszerényebb tárca is tucatnyi megbízást szervezett ki házon kívülre, a fotóválogatástól a kegyeleti ügyek intézésén át a klasszikus jogi tanácsadásig egy sor feladatot.

Azt, hogy mennyibe kerül nekünk a sok külső tanácsadó, azt csak becsülni lehet, a Blikk kalkulációi szerint több milliárd forintba kerülhet évente. A legzsírosabb szerződése a Századvég cégcsoportnak van, amely 2014 végéig havi 87 millió forintért adhat tanácsokat a Nemzeti Fejlesztési Miniszté­riumnak.

A miniszterek és államtitkárok sem panaszkodhatnak tanácstalanságra, a Miniszterelnökséget leszámítva összesen 92 politikai tanácsadó szolgál az állami vezetők mellett.

– A Fidesz a választások előtt azt ígérte, hogy olcsóbb lesz a struktúra, ehhez képest sok külsőst és politikai tanácsadót foglalkoztatnak – vélte Vasali Zoltán politológus, aki szerint a tanácsadók nagy része bizalmi alapon vagy a korábbi érdemeik elismerése végett egyfajta jutalomként kapják a megbízást, így teljesítményük nem igazán érté­kelhető.