Súlyosabb ítéletet kaptak, akik kiraboltak és megöltek egy 94 éves asszonyt

„Gyere vissza, ez még él!” – kiabálta az egyik vádlott a másiknak, hogy segítsen neki megölni az idős asszonyt, miután megverték és levették aranygyűrűit.

2021. június 7., 12:39

Szerző:

A Debreceni Törvényszék három vádlottat – közöttük egy fiatalkorút – nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, a bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette és társtettesként elkövetett magánlaksértés bűntette miatt ítélt el. A felnőttekkel szemben életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki, a fiatalkorút pedig 14 év fiatalkorúak börtönére ítélte – írja az Ügyészség. 

A vádlottak rokonok, és büntetett előéletűek. 2019 júliusában elhatározták, hogy egy látásból ismert falubeli idős nő házából ékszereket, készpénzt vagy egyéb értéket szereznek. Az éj leple alatt indultak el a 94 éves, egyedül élő asszonyhoz: vittek kesztyűt, maszkot, valamint feszítővasat is

A házban szétnéztek, azonban hiába kutattak, sem pénzt, sem aranyat nem találtak. Ekkor elhatározták, hogy bemennek abba a szobába is, ahol az idős nő aludt és erőszakkal megszerzik azt az aranygyűrűt, amelyet korábban az utcán találkozva a fiatalkorú vádlott észrevett a nő kezén. Az idős asszony mikor észrevette, hogy idegen van a házban, hiába sikított, a fiatalkorú vádlott pénzt követelve durván megverte, vasbetétes bakancsával még a nyakára is rálépett, ezután pedig az ujjairól kettő aranygyűrűt húzott le.

Már távozóban voltak, amikor a vádlottak egyike – „Gyere vissza, ez még él!” felkiáltással – visszahívta a házba a fiatalkorú társát. Ők ketten azért bántalmazták tovább a sértettet, hogy meghaljon. Miután sorsára hagyták, ruhájukat és cipőiket, a maszkokat, a feszítővasat és az aranygyűrűket egyaránt elrejtették.

Az elsőfokú ítélet után a vádhatóság mindhárom vádlott terhére a tényállás részleges megalapozatlansága és a bűncselekmények téves jogi minősítése miatt fellebbezést jelentett be, amelyben a felnőtt vádlottak feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi – 20 és 25 évben meghatározott – időpontjának magasabb tartamban történő megállapítását is indítványozta.

A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség a tárgyaláson tanúkihallgatást és szakértői bizonyítást indítványozott. A Debreceni Ítélőtábla a bizonyítást követően hozott ítéletében az ügyészség ténybeli és jogi álláspontját érdemében osztotta. A törvényszék döntését megváltoztató határozatában mindhárom vádlott bűnösségét előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében is megállapította. A felnőttkorú vádlottak feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi időpontját 25 évre, illetve 35 évre emelte fel.

Ítéletének indokolásában utalt arra, hogy az emberölés előre kiterveltségét a tervszerűség és céltudatosság jellemzi. Az emberölés bűntettének nyereségvágyból elkövetettként minősítése mellett az előre kiterveltség megállapítása is indokolt, ha a tettes a sértett értékeinek megszerzése érdekében az ölést alternatív lehetőségként tervezi el. Ebben a büntetőügyben az ítélőtábla által kiegészített tényállás alapján a vádlottak így jártak el, ezért előéletükre és a cselekmény súlyára figyelemmel velük szemben súlyos büntetés kiszabása indokolt. A táblabíróság ítélete jogerős és végrehajtható.