Sokba kerül az országnak Orbán új ötlete
Sorra köti a stratégiai megállapodásokat a multikkal Orbán Viktor. A vállalatok többsége él is a lehetőséggel, remélve, hogy ezzel elkerülheti a különadókat. A lapunk által megkérdezett közgazdász szerint nem tudni ugyan, hogy pontosan mit tartalmaznak ezek az egyezségek, de az biztos: hosszú távon óriási károkat okoz ezzel a gazdaságnak a kormány.
A miniszterelnöktől sosem állt távol a kettős beszéd. De az azért már a fideszes propagandagépezeten alaposan megedződötteket is meglephette: a retorikájában a magyar kkv-szektor helyzetbe hozását sürgető miniszterelnök sorra köt ismeretlen tartalmú stratégiai megállapodásokat a multikkal.
Kormányzati körökből kiszivárgott információk alapján sejteni lehet: a titkos megállapodások újabb adókedvezményeket adnak a multiknak.
Róna Péter közgazdász szerint nem kétséges, hogy ezek a szerződések valójában újabb gesztusok és ígéretek a hazai nemzetközi nagyvállalatoknak. És ha ez így van – teszi hozzá Róna –, az nagyon nagy baj.
– A kormányzatot szemlátomást nem érdeklik a magyar kisvállalkozók. Miközben közgazdasági axióma, hogy a piacgazdaság hatékony működésének alapja az esélyegyenlőség. A piacgazdaság ugyanis nem ismer bajtársakat és kiemelt személyeket.
De Orbánék unortodox gazdaságpolitikája igen.
Csakhogy ez más szempontból is veszélyes. Ezeket a támogatásokat ugyanis nem köti feltételhez a kormány. Felmérések szerint a magyarországi multik átlagosan a profitjuk húsz százalékát forgatják csak vissza a hazai gazdaságba. A többit kiviszik. Róna szerint többek közt ez az oka, hogy 16 százalék alá süllyedt a beruházási ráta, ami egyébként közismerten egész Európában példátlanul alacsony szám.
Orbán Viktor gyakran hangsúlyozza azt is, hogy a multik segítik a foglalkoztatást. A szakember szerint ez mennyiségi értelemben mindenképp igaz. Azonban az ott dolgozók többsége alacsony hozzáadott értékű munkát végez. Márpedig az előrelépés, a válságból való kilábalás útja nem ez: ahhoz erős hazai kkv-szektor és magasan kvalifikált, innovatív munkaerő szükséges.
– Az ilyen típusú szakembereknek a képzését most végképp ellehetetlenítette az ország a felsőoktatás szétverésével és a forráskivonásokkal. Ha nincs versenyképes munkaerő, nincs versenyképes gazdaság. A multik feltétel nélküli támogatásának tovább csökkenő gazdaság, munkanélküliség, vagyis egy teljesen leszakadó ország lesz az eredménye – prognosztizál a közgazdász.