Schüssel Orbán-dicsérete: modern patrióták
A volt osztrák kancellár, Wolfgang Schüssel Budapesten „egy új, modern, elkötelezett hazafiság” példájaként méltatta Orbán Viktor politikáját. Az egyik osztrák napilap azonnal reagált: ironikus kommentárt fűztek a volt kancellár akciójához. Az ÖVP lelkesedése véges Schüssel magyarokat dicsérő szólamai iránt – írja Josef Kirchengast publicista a Der Standardban megjelent írásában.
Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár szerint az Orbán-kormány helyesen teszi, hogy kihasználja a parlamentben megszerzett kétharmados többségét, hiszen a szavazók a reformokra voksoltak a kormány megválasztásával - írta az MTI.
Az osztrák politikus mindezt a Fókuszban a nemzeti érdek című konferencián mondta, amelyen az Orbán-kormány első két évét értékelték. Kifejtette: bízik a magyar parlamentben és a kormányzó Fideszben, mert egyes kritikákkal ellentétben "nem veszélyeztetik demokráciát", hanem arra használják a hatalmukat, hogy a megfelelő irányba vigyék az országot. Hozzáfűzte, jó, hogy Magyarország és Ausztria nemcsak szomszédok, hanem partnerek is.
Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz követhetnek el hibákat, lehet kritizálni őket, de mindenképpen tiszteletet érdemelnek munkájukért - hangsúlyozta.
A Századvég Alapítvány, a Széll Kálmán Alapítvány és a Heti Válasz Kiadó által rendezett eseményen Wolfgang Schüssel hangoztatta, "új, modern, józan patriotizmusra" van szükség az európai országokban, olyan új perspektívát kell kialakítani, amelynek a szabadság és a függetlenség áll a középpontjában, egyúttal a hazához tartozást is hangsúlyozza.
Mint mondta, Európában egyre nyílik a szegények és a gazdagok közötti olló, a középosztály egyre rosszabb helyzetbe kerül, pedig nagyon fontos szerepet tölt be a demokráciában. Megfigyelhető az is, hogy a fejlődő országokba távozott sok vállalat és ezzel munkahelyek szűntek meg - mutatott rá.
Hangsúlyozta: korábban azt hitték, Európában a magasan képzett "technokratáké" a jövő, pedig az iparra, a kis- és középvállalkozások továbbra is szükség van, és azok az országok, amelyek ezeket az alapokat elhanyagolták, "igazán nagy bajban vannak". Kiemelte, az ipart továbbra is fontosnak tartó Németország, Svájc, Magyarország és Hollandia pozitív példáját.
Úgy fogalmazott, csak a növekedés támogatásával lehet kikerülni a jelenlegi válságból, de ezt nem újabb hitelek felvételével, még nagyobb eladósodással lehet elérni. Versenyképes üzleti vállalkozásokra, képzett munkaerőre van szükség - mondta, hozzátéve: Magyarország éppen ebbe az irányba halad.
A politikus, aki 2000 és 2007 között volt Ausztria kancellárja, kiemelte: az országoknak tisztában kell lenniük az Európai Unió előnyeivel, ezért hozzá kell járulniuk annak munkájához. Az EU-val kapcsolatban azt is megjegyezte: az igazán fontos kérdésekkel kellene az uniónak foglalkoznia, sokszor azonban csak kisebb részletkérdések szabályozásával törődik.
Nem szerették otthon
Josef Kirchengast a
Standarbanazt írja: Örülhet Wolfgang Schüssel. Egykori koalíciós partnerei dicsérik őt, amiért megdicsérte Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Két FPÖ-s parlamenti képviselő nagyszerűnek tartja, hogy a volt kancellár Budapesten „egy új, modern, elkötelezett hazafiság” példájaként méltatta Orbán politikáját.Nem csak azok tartják kevéssé példaértékűnek a „modern hazafiságot”, akiket közvetlenül érint Orbán kétharmados parlamenti többségére hivatkozva folytatott hatalmi politikája. Ha ez a politika olyan „toleráns és nagyvonalú” (Schüssel), illetve ha Orbán gazdaságpolitikája olyan eredményes, akkor miért veszít a kormány a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a lakosság körében olyan nagymértékben a támogatottságából?
És egyszerűen nem igaz, hogy Magyarország „önként” (Schüssel) javította ki a médiával, az igazságszolgáltatással, adatvédelemmel és a Nemzeti Bank függetlenségével kapcsolatos vitatott törvényeket. Orbán maga hangsúlyozta, hogy csak Brüsszel nyomásának enged.
A magyarok schüsseli dicséretét illetően az európai elkötelezettségű ÖVP-ben is véges a lelkesedés. Példaként Reinhold Mitterlehner gazdasági miniszter azokra az eljárásokra hivatkozik, amelyeket az Orbán-kormány osztrák cégek magyarországi telephelyeivel szemben foganatosított.
Homályosak Schüssel, - az EU-bizottság elnöki posztjának egykori várományosának - indítékai is. Csak az látszik világosan, hogy Orbán dicsőítése olyan időpontban hangzik el, amikor az EU-ból érkező bírálatok kezdik éreztetni a hatásukat.
Ha a külföldi lapok véleményére kíváncsi, kattintson a következő oldalra!