Schmitt Pálnak durva napja lesz

Pénteken a Debreceni Egyetem alapításának centenáriumán mond beszédet az államfő, ám látogatása nem ígérkezik zavartalannak. Hivatalos demonstrációt egyelőre nem jelentettek be, ám oktatók és hallgatók is tiltakozásra készülnek. Időközben Schmitt Pál nevét eltávolították az általa alapított érdemérmekről, amelyen korábban ez volt olvasható: "Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök érdemérme"

2012. február 2., 13:59

Schmitt Pál nevét eltávolították az általa alapított érdemérmekről, amelyen korábban ez volt olvasható: "Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök érdemérme" - közölte az MSZP sajtóosztálya. A közlemény szerint "szégyenteljes, hogy a köztársasági elnöknek egy ilyen határozatot kellett aláírnia. Ez egyfajta beismerés." Az ellenéki párt úgy véli, Schmitt Pál végre a lemondását is aláírhatná, "ezzel megszűnne ez a nemzetünket szégyenben tartó, áldatlan állapot."

Az államfő Sinka Brigitta sakkmestert jutalmazza ezzel a kitüntetéssel, holnap azonban ismét kimozdul a Sándor-palotából, hiszen a Debreceni Egyetem alapításának 100. évfordulója alkalmából beszédet mond az az intézmény vezető testületének, ünnepi szenátusi ülésén, ahol a hazai tudományos élet vezetői szólalnak majd fel – írja a

Népszava.

Debrecenben tiltakozó demonstrációkra készülnek az ottani egyetem hallgatói és oktatói az államfő pénteki látogatása idejére. Schmitt a Debreceni Egyetem alapításának 100. évfordulója alkalmából beszédet mond az intézmény ünnepi szenátusi ülésén, ahol a hazai tudományos élet vezetői szólalnak majd fel – írja a Népszava. A látogatás azonban nem ígérkezik zavartalannak: a HajduPress szerint a Terrorelhárító Központ munkatársai már a hét elején terepbejárást tartottak, mert „a Schmitt Pált övező általános hangulat”, a plágiumügy okozta hallgatói és oktatói felháborodás miatt az elnök látogatása „cseppet sem ígérkezik ünnepélyesnek és tükörsimának.”

Hivatalos demonstrációt egyelőre nem jelentettek be, ám egyes hallgatói és oktatói körök tiltakozásra készülnek. Porcsin Zsolt debreceni újságíró arra kérte az államfőt, ne menjen Debrecenbe, ne vonja magára a figyelmet a centenáriumot ünneplő egyetemről, és ne sodorja bajba az ellene tiltakozókat.

Schmittet azonban nem zavarja a figyelem, még akkor sem, ha elemzők szerint nem tesz jót a kormánypártnak, hogy az egykori Fidesz-alelnök lelepleződése ellenére is hivatalban marad.

Török Gábor a hvg.hu-nak elmondta, szerinte a Fideszben egyáltalán nem dőlt még el Schmitt Pál sorsa. A politológus úgy vélte, minden ami eddig történt, az a hivatalvesztés, a lemondás vagy lemondatás irányába halad. Mint mondta, lehet, hogy lassabb a koreográfiája, mint ahogy Németországban történtek az események, de az irány azonos. Ugyanakkor kijelentette: „március 28-a után új időszámítás következik és engem nagyon meglepne, ha Schmitt Pál a nyári szabadságára még köztársasági elnökként mehetne. Ez ma nagyon kevés politikai szereplő érdeke, és közöttük nincs a Fidesz.”

Amint arról már korábban

beszámoltunk, január közepén Egerben várták tüntetők Schmitt Pált , amikor országjárása keretében Heves megyébe, illetve a megyeszékhelyre látogatott. A tüntetők mintegy húsz-harminc fős csoportja füttyszóval és dudaszóval fogadta a Városházára érkező államfőt.

Akkor a Facebook-on szerveződött, illetve a helyi szocialisták által is meghirdetett tiltakozó demonstráción Torzsa Sándor, a Societas Baloldali Ifjúsági Mozgalom országos alelnöke úgy vélekedett, Schmitt Pál nem méltó arra, hogy képviselje Magyarországot a világban, hiszen köztársasági elnöki szerepe - mint fogalmazott - egy gépírónő tevékenységében merül ki. Ugyanis mást nem tesz, mint mindent aláír, amit elé tesznek - mondta.