Röszke: fejetlenség, hideg éjszaka, információ- és orvoshiány
Könnygázt alkalmaztak a rendőrök ma este, mert megdobálta őket és a rendőrsorfalnak nyomult menekültek egy csoportja Röszke külterületén. Mint ismeretes, a röszkei gyűjtőpont irányából a régi 5-ös úton indult el egy csoport este nyolc előtt.
A rendőrök Röszke határában, a régi 5-ös úton feltartóztatták a tömeget, két hangadót kiemeltek, őket jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség szabálysértése miatt előállították. A Police.hu szerint a menekültek egy része nem hajlandó felszállni a helyszínre irányított buszokra, a főutat Röszke közelében lezárták.
A menekültek bizalmatlanságát nem segítik a röszkei táborban és a közvetlenül a határon kialakított gyűjtőpontokon uralkodó katasztrofális állapotok.
Túlzsúfoltak a szállásként felállított hangárok, a kukoricásban elkerített gyűjtőponton végképp elképesztő körülmények uralkodnak – számolt be ma délutáni helyszíni tapasztalatairól a 168 Órának Szelényi Zsuzsa, az Együtt országgyűlési képviselője. A politikus szerint nagy gond az orvos- és tolmácshiány, s hogy a menekültekkel dolgozók sincsenek tisztában azzal, hogyan tovább.
A Röszkén felállított két zsúfolt hangár alkalmatlan arra, hogy ott emberek akár két-három napot is eltöltsenek, márpedig ez az általános időtartama az ügyintézésnek – mondta a 168 Órának ma délután Szelényi Zsuzsa. A politikus szerint a röszkei állapotok is csak azt bizonyítják: a kormány abszolút nem tudja kezelni a helyzetet, képtelen garantálni, hogy az idemenekülők emberhez méltó körülmények között várakozhassanak.
A nagyon szűkös körülmények, az orvosi ellátással kapcsolatos hiányosság mellett a feszült helyzetet az is okozza, hogy alig van tolmács a helyszínen, a migránsok két-három napig nem kapnak információt arról, hogy mi fog velük történni.
A Budapesten és másutt önkéntesek által gyűjtött adományok
ugyan többnyire megérkeznek a menekültekhez, de ez a segítség esetleges, véletlenszerű. „Márpedig ebben a nehéz helyzetben a kormánynak már régen igénybe kellett volna vennie az országban működő karitatív szervezeteket, melyek az ilyen helyzetek kezeléséhez értenek, ehhez kellő tapasztalattal bírnak, ám a kormány tehetetlensége miatt ezek a szervezetek nincsenek szisztematikusan igénybe véve, csak önkéntes alapon, szórványosan vannak jelen a menekültkrízis helyszínein. A logisztikát a kormány feladata lett volna megszervezni, biztosítani ehhez.”
Külön gond, hogy a jövő hét végétől életbe lép az új törvényi szabályozás, mely büntetőeljárás alá vonna mindenkit, aki illegálisan átjön a határon. Ugyanakkor a Röszkén a menekültekkel dolgozó határőröknek, rendőröknek Szelényi szerint fogalmuk sincs, mit jelent majd rájuk nézve az új szabályozás.