Róna Péter: Amit Orbánék mondanak, szakmailag nem igaz
A most bevezetett új adónemek nem nem oldják meg az alapproblémákat, az egykulcsos adó a mi állapotunkban nem gazdaságélénkítő struktúra – jelentette ki a DunaTV Közbeszéd műsorában Róna Péter közgazdász.
A korábbi – elsősorban német véleményt –, hogy a válságot a fegyelmezetlen költségvetés és a magas deficit okozta, meghaladta a közgazdaság-tudomány – jelentette ki. Hozzátette: a kutatók szerint a válság fő okozója az volt, hogy a periféria versenyképessége radikálisan csorbult. Figyelmeztetett arra, hogy Magyarországot is hasonló veszély fenyegeti, mert az euró bevezetése óta a magyar gazdaság versenyképessége jelentősen csorbult. „Ebben mi is hibásak vagyunk, de a képhez tartozik az a szerkezet, melyet Európa az euró bevezetésével kialakított” – mondta a közgazdász.
A válságból való kilábalás lehetőségeit mérlegelve elmondta: Hollande nem véletlenül szorgalmazza a fiskális paktum újratárgyalását, az új elnök ismeri az erről szóló tudományos véleményeket. Mint mondta: az újratárgyalás esélyeit növelheti, hogy a Merkel-Satuber vonal mögül számos jelentős közgazdász kihátrált.
Szent tehenek
Az új magyar adók kapcsán Róna Péter kijelentette: a magyar nemzetgazdaságnak három kulcskérdést kell megoldania. Az első a jelenlegi rendkívül magas reálkamat, ilyen kamat mellett nincs gazdasági kibontakozás. Ezt a közgazdász szerint meg kell felezni, hogy versenyképesek lehessünk. A második probléma a forint árfolyama, mely jelenleg a devizahitelesek bedőlését ugyan megakadályozza, de nincs köszönő viszonyban a magyar nemzetgazdaság tényleges teljesítőképességével. Róna Péter szerint a harmadik gond az, hogy a magyar nemzetgazdaság hozzáadott érték termelő képessége tragikusan alacsony.
Mint a közgazdász mondta: a most bevezetett új adónemek ezeket a problémákat nem oldják meg, mert ezek afféle könyvelői közgazdaságtani intézkedések. Nem segíti hazánk versenyképességét az egykulcsos adó sem, melyhez a kormány minden körülmények között ragaszkodik. „A kormány álláspontját nem értem, az érvelés nincs köszönő viszonyban a nemzetközi szakirodalommal, amit mondanak, szakmailag nem igaz. Az egykulcsos adó a mi állapotunkban nem gazdaságélénkítő struktúra” - mondta.
A kormánynak kérni kellene a pénzből
A közgazdász szerint mentőövet jelenthetne Magyarországnak a jelenlegi helyzetben az EKB által tavaly decemberben az euróövezeti országok számára megnyitott hitelkeret. Mint mondta: a hároméves futamidejű, egy százalékos kamatozású hitellel az EKB versenytörvényt sért, hiszen hátrányba kerülnek azok az országok, akik ebből nem részesülnek.
Róna Péter hangsúlyozta: „a kormánynak az lenne a dolga, hogy jelentkezzen, mi is kérünk ebből a pénzből, mert az európai törvények szerint ez indokolatlan versenyhátrányt okoz annak, akik ebben nem részesül. Nézetem szerint az EKB ezzel versenytörvényt sért, mert az euróövezet tagjainak kínálja csak ezt a hitelt, tehát a törvényszegésre hivatkozva jogalapunk lenne igényelni ebből a pénzből.”