Roma újságírók kaptak rangos kitüntetést
Az Európai Bizottság Golden Star Awards elnevezésű elismerését veheti át Brüsszelben a fennállásának 15. évfordulóját ünneplő Roma Sajtóközpont (RSK) szerkesztősége. A díjjal az Európai Bizottság minden évben testvérvárosi illetve olyan civil kezdeményezéseket jutalmaz, amelyek ösztönzik a helyi közösségek aktív polgári szerepvállalását. Emellett gondolatébresztő, innovatív jellegükkel, a bennük rejlő potenciállal és elkötelezettségükkel tűnnek ki. Az RSK a civil programban kapja a díjat. A díjazottakat minden évben az Unió tagországaiból választják ki.
Az Európai Bizottság civil programjának Golden Star Awards elismerését az „Európa a polgárokért” program égisze alatt ítélik oda. A díjat minden évben olyan európai projektek kapják, amelyek megszólítva a helyi közösségeket, ösztönzik az aktív társadalmi részvételt, példát mutatnak együttműködésből, hatékony munkamódszerekből és kézzelfogható eredményekből - olvasható többek közt a Bizottság honlapján. Az idei Golden Star Awards díjkiosztó ünnepség november 17.-én, jövő hét szerdán lesz Brüsszelben. Az eseményen beszédet mond Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, az Unió igazságügyi biztosa, Staffan Nilsson, a Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke, a díjat odaítélő zsűri elnöke és Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, az Európai Parlament tagja.
A Roma Sajtóközpont „Elfelejtett roma holokauszt” címmel még tavaly pályázott az Európai Bizottság Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökségénél egy olyan ötlettel, amely része a sajtóközpont Élő Digitális Archívum programjának. Az egy hónap múlva a 15. születésnapját ünneplő RSK munkája során több olyan történettel is találkozik nap, mint nap, amelynek dokumentálása szétfeszíti az újságírás és a hírügynökségi tevékenység hagyományos kereteit: A szerkesztőség ezért döntött úgy, hogy folyamatosan gyűjteményezi, és különböző formában feldolgozza a hazai roma közösség történetének eseményeit – teret adva az azokat átélőknek.
A sajtóközpont szerint jelentős múlttal rendelkező saját kulturális intézmények, archívumok hiányában a hazai roma közösség még nem tudta teljes egészében gyűjteményezni és közreadni történeteit, miközben ez az identitásnak és a közös múlt gondolatának fontos eszköze. Ezért is vállalkozott az RSK arra, hogy létrehoz egy folyamatosan bővülő, módszertanában mások által is átvehető archívumot, mely az emberek személyes történetein keresztül mutatja be a különböző eseményeket. Az Élő Digitális Archívum program célja, hogy bevigye a hazai roma közösség történeteit a kollektív emlékezet két lényeges helyszínére: az oktatásba és a nyilvánosságba.
Az archívum jelenleg több ezer írott dokumentumot, majd negyvenórányi hanganyagot és több ezer fotót tartalmaz. Fejlesztését a sajtóközpont nem csupán a kollektív emlékezet miatt tartja fontosnak, hanem amiatt a sajnálatos jelenség miatt is, amely manapság megfigyelhető szerte Európában. Az RSK álláspontja szerint a jelenlegi recesszió radikalizált egyes csoportokat, és ez valamint a szegénység elmélyülése együttesesen bűnbakképzést is okozott. A romák egyébként – hasonlóan a zsidó közösségekhez - már évszázadok óta bűnbakként jelennek meg nehéz, konfliktusokkal terhelt időszakokban és helyzetekben. Magyarországon ez az elmúlt két évben erőszakhoz, gyilkossághoz, köztük egy ötéves gyerek halálához is vezetett. Eközben nem csupán Magyarországon, máshol is tapasztalható a bűnbakként kezeltek múltjának, értékeinek, áldozatainak tagadása. Az RSK ez ellen is fel kíván lépni a maga eszközeivel. Hiszünk abban: ha felkutatjuk és az oktatásban, a nyilvánosságban személyessé, élővé, hitelessé tesszük a roma közösségek történeteit, tudunk tenni valamit az említett jelenség ellen - közölte a 168 Óra online-nal a Roma Sajtóközpont.