Rogán bevallotta, hogy hibát követtek el

Magyarország az elmúlt egy évben leszakadt a görög útról, és elindult abba az irányba, hogy meg tudjon állni a saját lábán - mondta Rogán Antal fideszes politikus az InfoRádió Aréna című műsorában. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke beszélt arról is, hogy sikerült egy adócsökkentést majdnem adóemelésnek eladniuk.

2011. szeptember 23., 15:48

Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke a rögzített árfolyamos előtörlesztéssel kapcsolatban az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: az a cél, hogy a hitelszerződésből aki tud, kiszállhasson. Mindenki számára lehetőséget jelent ez, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki fog, tud vagy szeretne élni vele - fűzte hozzá.

Rogán Antal hozzátette: a kormány a bankrendszer számára kiszámítható rendszert hozott létre, amelyben az ezzel kapcsolatos összes veszteség az ez évi mérleget fogja terhelni, így a pénzintézetek év végére tisztában lesznek azzal, hogy mennyi a realizálható kérelmek aránya.

A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra, hogy mindenki akkor adja be a kérelmét a végtörlesztésre, amikor már tisztában van azzal, hogy miből fogja finanszírozni. Rogán Antal elmondta: az előtörlesztési törvény október 1-jén léphet hatályba. Akik az utolsó napokban adják be igényüket, azok 2012. február végéig kell, hogy kifizessék adósságukat.

A családok összefogása kell a végtörlesztéshez

A politikus szerint a végtörlesztés összege több forrásból áll össze mindenkinél. Hozzátette: valamennyi önrészt mindenkinek hozzá kell tenni. Úgy véli, a családok összefogásával kifizethető a rögzített árfolyamú devizahitelek végtörlesztése.

Rogán Antal szerint várható ellenállás a végtörlesztéssel kapcsolatban, de a kormány áll akár a perek elé is, és biztos abban, hogy az előtörlesztés nem rengeti meg a magyar bankrendszert, viszont felerősödik az a folyamat, hogy a bankok is tisztában legyenek azzal: a kockázatos termékeket érdemes megfelelő módon letartalékolni, a jó ügyfeleket pedig úgy lehet megtartani, ha megszabadítják őket a kockázatoktól.

Hozzátette: ha lesz olyan bank, ami ezért kivonul az országból, "azért a bankért nem kár", csupán ürügyet keres arra, hogy elmehessen. Hozzátette: a banki hitelezési aktivitás ösztönzéséhez az államnak is aktívnak kell lennie, de akár a monetáris politika oldaláról is kellhet segítség.

A lakáspiacon szükség lehet kamattámogatott hitelre, erről a kormány már tárgyalt is. Nem akarjuk arra ösztönözni a bankrendszert, hogy a Nemzeti Bankban tartott jelentős mennyiségű forintforrásának egy részét mobilizálja - hangsúlyozta, hozzátette azonban, hogy vannak olyan szektorok, ahol kamattámogatott hitel kell, például a lakáshitelezés területén.

"2012 az elrugaszkodás éve kell, hogy legyen"

A politikus a 2012-es költségvetésről elmondta: reálisan igyekeznek tervezni a várható folyamatokat. Hangsúlyozta: 2012-ben adócsökkentés lesz és nem adóemelés. A cél: a munkát terhelő adók alacsonyan tartása, miközben a fogyasztási adók szintjében van emelkedés. A kormány reálisan igyekezett tervezni a 2012-es folyamatokat.

2012 az elrugaszkodás éve kell, hogy legyen. Az elmúlt egy évben leszakadtunk a görög útról. Magyarország ma meg tud állni a saját lábán - fogalmazott. Elismerte azonban, hogy elkövettek egy kommunikációs hibát. "Sikerült egy adócsökkentést majdnem adóemelésnek eladnunk. Ez hiba volt." Hozzátette: 2012-ben folytatódik az adócsökkentés. A cél: a munkát terhelő adók alacsonyan tartása, miközben a fogyasztási adók szintjében van emelkedés.

Lesznek ebben a fogyasztási adóban olyan lépések, amelyek kedvezőek a gazdaság számára. Ilyen a fordított áfa, amely nagy lehetőségeket ad a mezőgazdaságban, és megvizsgáljuk, hogy a kedvezményes adókulcsok körét hol tudjuk kiszélesíteni - mondta Rogán Antal, aki beszélt arról is jövőre a kompenzáció mindenképpen segíteni fogja azokat, akik a minimálbér emelkedése miatt rosszul járnának.