Reuters-elemzés: a Jobbik tetovált embere

A Jobbik egykor töredékpárt volt, ma viszont a hatalomra tör – így mutatja be a Reuters hírügynökség a pártot a tapolcai választások előtt.

2015. április 2., 14:48

A tömörülés korábban szélsőséges álláspontot képviselt, három éve még nemzetközi döbbenetet váltott ki, amikor egyik vezetője a zsidó politikai vezetők összeírását sürgette.

Vona Gábor elnök mostanra viszont módosított keményvonalas véleményén, visszafogta a retorikát, a szavazói fősodornak udvarol, és úgy tűnik, a taktika bevált. De abból is hasznot húzott, hogy Orbánnak volt mostanában jó pár téves húzása, továbbá hogy sokan úgy érzik: a miniszterelnök körül lévő politikusok saját meggazdagodásukhoz használják fel tisztségüket.

Krekó Péter a Political Capitaltől úgy látja, hogy a választók beugranak a Jobbik ügyes kampányának. Ha ugyanis valami nem tűnik fasisztának, akkor nem ismerik fel, hogy attól az még fasiszta. Az elemző nem hisz abban, hogy a politikai tartalmat illetően felpuhult volna Vonáék nézetrendszere.

A tapolcai jelölt, Rig Lajos változatlanul népszerű, noha korábban azt hangoztatta, hogy a romák a zsidók politikai fegyverét jelentik a magyarokkal szemben, igaz, a bejegyzést időközben levették a Facebookról. Hogy miért tetováltatta magára a Hűség és dicsőség szavakat, arról azt mondja, hogy az a feleségének szól, és semmi köze az SS-hez, amely egykor tudvalevőleg ezt választotta jelszavának.

Krekó Péter ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a párt jelenlegi népszerűsége 2018-ban éppen úgy vezethet sikerre, mint ahogy hozhat kudarcot is. Azt viszont elfogadható forgatókönyvnek tartja, hogy a párttal számolni kell a következő kormány megalakításakor.

A Fidesz azt közölte, hogy nem működik együtt a Jobbikkal, utóbbi kizárta, hogy bárkivel koalícióra lép. A párt megerősödésének útjában éppen az a legnagyobb akadály, hogy nincsenek partnerei. Mindenesetre Haider és az osztrák Néppárt összefogása óta egyedülálló volna az EU-ban, ha egy szélsőjobbos erő bejutna a hatalomba. De a szélsőségesek másutt is megerősödőben vannak a földrészen. Magyarországon azonban erős a kétség, hogy a puhább önkép valóban segíthet-e a Jobbiknak a hatalom megszerzésében.

(Forrás: Szelestey Lajos)