Fontos QR-kódot készített a rendőrség, ezt minden autósnak ismernie kell
A rendőrség felhívta az autósok figyelmét, ha Veszprém vármegyében autóznak, használják ezt a kódot.
A vadbalesetek egyre gyakoribbak, Veszprém megyében pedig az elmúlt napokban több autó is ütközött vaddal. Éppen ezért a Veszprém vármegyei rendőr-főkapitányság készített egy QR-kódot, amin elérhetőek a vadbalesetek, írta meg az Infostart.
Ősszel sok autó ütközik vaddal
Az őszi hónapokban sokkal több vadbaleset történik, amit részben az állatok párzási időszaka okoz. A figyelmetlen autósok nagyon sok vadat ütnek el, ez pedig komoly problémákhoz vezethet. A Veszprém vármegyei rendőr-főkapitányság közlése szerint az elmúlt időszakban több ütközés is történt, ezért felhívták az autósok figyelmét, ellenőrizzék a QR-kódot, amit a vadbalesetek miatt készítettek.
„Figyeld a vadtérképünket, a QR kódot! A hétvégén négy vadelütésnél helyszíneltek kollégáink. Az állatok minden esetben féktávolságon belül léptek, vagy ugrottak az autók elé. A balesetekben személyi sérülés nem történt, viszont az anyagi kár jelentős volt”
– olvasható a Veszprém vármegyei rendőr-főkapitányság Facebook oldalán.
A rendőrség a fényképeket is töltött fel az összetört autókról, illetve megosztotta az említett QR-kódot. A hatóság térképre vitte az elmúlt időszakban történt vadbaleseteket. Ha valaki beolvassa a kódot, akkor megjelenik egy Google-alapú összesítés, amin minden olyan helyszín látható, ahol az elmúlt időszakban elütöttek őzet vagy szarvast. Ennek a segítségével az autósok pontosabb képet kaphatnak arról, mely útszakaszokon ajánlott fokozottan óvatosnak lenni.
Ezt kell tenni, ha valaki elgázol egy vadat
A statisztikák szerint az autósok legtöbbször őzzel ütköznek, de nagyon magas azon események száma is, amikor szarvast gázolnak. Előfordul olyan is, amikor kisebb vadakkal ütköznek, de ezek nem okoznak olyan jelentős károkat a járművekben.
A törvény értelmében a vaddal való ütközésért csaknem minden esetben az autó vezetője a felelős. Ha a vad elpusztul, akkor annak az értékét kötelező megtérítenie az autósnak. A vadásztársaságok felelőssége elsősorban akkor állapítható meg, ha a vad űzés, hajtás miatt került az úttestre, vagy az úthoz túlságosan közel telepítettek etetőt-itatót a vadak számára
Ha mégis megtörténik a vadgázolás, akkor a következőket kell tenni:
- A rendőrség mellett értesítenie kell az illetékes vadásztársaságot is;
- Megfelelő biztosítás megléte esetén mielőbb jelentenie kell a kárát a biztosító felé is, amihez csatolnia kell a vadászati szerv által kiállított jegyzőkönyvet is;
- A sérült vadat nem szabad megközelítenie, mert a még életben lévő állat súlyos sérüléseket is okozhat;
- Az elpusztult állat teteme a vadásztársaságot illeti, így annak elvitele lopásnak minősül.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Isza Ferenc / AFP)