A rendelő háziorvosok hűlt helyét találták az orvosi ügyeletek ellenőrzésén

Ellenőrizték az orvosi ügyeleteket, megdöbbentő eredmény született.  

2024. április 25., 11:29

Szerző:

Az esetek 39 százalékában nem találták az ügyeletben rendelő háziorvost a Belügyminisztérium ellenőrei, és több háziorvos telefonon sem volt elérhető – írja a Népszava a minisztérium adatai alapján. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár tavaly hozta létre az úgynevezett Ellenőrzésfelügyeleti Szolgálatot, amelynek feladata, hogy összehangolja az egészségügyi szakhatóságok (NEAK, OKFŐ, NNGYK) ellenőrzéseit és feltárja a betegellátás hibáit – írja a Telex.

A bejelentés nélkül érkező ellenőrök számos esetben nem találtak rendelést, sőt rendelőt sem

Az első ellenőrzés idején csak az alapellátók harmadánál nem bukkantak hiányosságokra. Ám egy későbbi utóellenőrzés idejére sem sikerült maradéktalanul kijavítani a korábban feltárt problémákat. Az újra vizsgált mintegy 1452 telephelyen, amit 401 háziorvosi szolgáltató működtetett, a rendelők 12 százaléka továbbra sem volt megtalálható, és az ellenőrzés időpontjában hiába volt éppen betegfogadási idő, 39 százalékukban nem zajlott orvosi ellátás. Az orvosok rendelőn kívüli elérhetőségével is gond volt, egyharmaduk ugyanis telefonon is elérhetetlennek bizonyult.

Tavaly február-márciusban négy megyében – Baranya ,Tolna, Vas valamint Győr-Moson-Sopron – ellenőriztek mintegy 569 háziorvosi és az alapellátó fogorvosi szolgálatot. A vizsgálatok elsősorban azon körzetekben zajlottak, amelyek orvosi vállalkozásainak egynél több bejelentett telephelye volt. Ezt követően 2023 márciusában soron kívül további 11 háziorvosi ellátást végző szolgáltatót is felkerestek az észak-magyarországi, a nyugat-dunántúli és a dél-dunántúli régióban.

A váratlanul érkező ellenőrök több hiányosságot találtak: így például számos esetben nem folyt rendelés a hatóságnak bejelentett időszakban, sőt:

esetenként rendelő sem volt a működési engedélyben foglalt címen.

Tavaly tavasszal Körösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozási főosztályvezetője az ellenőrzésekkel kapcsolatban konkrét példákat is hozott. Ezek között mesélt arról a Magyar Nemzetnek, hogy Somogy megyében három rendelőt kerestek fel, és egyik telephelyen sem volt kifüggesztve a rendelési idő. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig találtak olyan szolgáltatót, amelyik hét különböző címen üzemeltet rendelőt, de ezek közül hat címe egy-egy szemmel láthatóan lakatlan, elhanyagolt családi ház volt.

Az első vizsgálat tapasztalatai után a NEAK úgy döntött, hogy azoknál a három-négy telephelyet működtető szolgáltatóknál, amelyeknél súlyos hiányosságokat találtak, utóellenőrzést végez. Az utóellenőrzéssel még mindig 12 százaléknyi rendelőt nem találtak meg az orvosi ellátás helyéül megnevezett címen. Az ellenőrzés időpontjában pedig a szolgáltatók csaknem 40 százalékánál a rendelés idején nem volt ott az orvos. Előfordult olyan is, hogy a betöltetlen körzetekben helyettesítők nem a helyettesített praxisban kezelték a pácienseket, hanem a saját rendelőjükben, ahová a betegeket önkormányzati kisbuszokkal szállították oda. Az ellenőrzés – a Belügyminisztérium a Népszavának küldött válasza szerint – azt is megállapította: a háziorvosi szolgálatok háromnegyede írta csak ki jól látható helyre a rendelési időket.

A NEAK ellenőrei több helyen kifogásolták, hogy a teljes nyolcórás munkaidőre bejelentett szakdolgozók, csak a rendelési idő négy órájában tartózkodtak a munkahelyükön. A Népszavának gyakorló háziorvosok ezzel kapcsolatban azt mondták: a szakdolgozóknak számtalan olyan feladatuk van, amit a rendelési idő előtt vagy után végeznek. Például elláthatnak ápolási feladatokat a páciensek otthonában, adminisztrálnak vagy éppen beszereznek a napi gyógyításhoz szükséges anyagokat, eszközöket. Ott ahol több orvos is dolgozik egy rendelőben, nincs is hol maradnia az asszisztensnek vagy az ápolónak.

A Belügyminisztérium a lap kérdésére azt írta: az ellenőrzés nyomán a valóságban nem működő telephelyek működéséi engedélyét visszavonták. A tárca a tapasztalatok alapján a háziorvosok további ellenőrzését tartja indokoltnak, sőt azokat kiterjesztik a háziorvosi ügyeletekre is, és azt is nézik majd, hogy valóban elérhetők-e a doktorok a rendelkezési állás idejükben.

Az ellenőrzések folytatódnak, áprilisban a hevesi, augusztusban és szeptemberben a vasi, októberben a tolnai háziorvosi szolgálatokat veszik górcső alá. Az ezer fő feletti praxisok felkeresését tervezik az ellenőrök.  

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)