Pedagógusnapon demonstrálnak a tanárok
Hoffmann Rózsa szerint küszöbön van a pedagógus életpálya-modell bevezetése, a PDSZ ugyanakkor demonstrációt szervez, mert így akarják kifejezni egyet nem értésüket a Nemzeti Köznevelési Törvény által az oktatási ágazatra oktrojált egyoldalú szabályozással kapcsolatban.
A köznevelési államtitkár szerint a pedagógus életpálya-modell bevezetése és a vele járó anyagi felemelkedés immár a küszöbön van. Ezt Hoffmann Rózsa írta pedagógusnapi köszöntőjében, egyúttal kiemelve: az is biztató jel, hogy a Klebelsberg tanulmányi ösztöndíj meghirdetése után jelentősen megnőtt a tanári pályákra jelentkezők száma.
A köznevelési államtitkár az MTI-hez is eljuttatott dokumentumban rámutatott: a nevelés a legnagyobb felelősség és a legnagyobb szakmai kihívás, amely csakis „az örök emberi értékekre, közöttük is a legnagyobbra, a szeretetre épülhet. Arra az igazán jót akaró, komoly és következetes szeretetre, amely erőt ad a szakmai hozzáértésünk, a módszertani tudásunk, a fejlődés- és nevelés-lélektani ismereteink naprakészen tartásához, gazdagításához” – fogalmazott, hozzátéve: ezt a személyre szabott feladatot segíti megvalósítani a kormány immár harmadik esztendeje. Ehhez dolgozták ki a lehető legaprólékosabban a pedagógusok jogait, amelyek között természetesen szerepel az értelmiségi léthez szükséges anyagiakhoz, a kiszámítható munkaidőhöz és szabadsághoz, a tanítási módszerek megválasztásában a szakmai önállósághoz, a tanítás-nevelés tartalmát illetően a pontosan meghatározott elvárásokhoz való jog – sorolta.
Hoffmann Rózsa hangsúlyozta: ezek mind a nevelési feladat nagyságához méltó biztonságot, állandóságot, szakmai segítséget nyújtanak. A kötelezettségek és jogok egyértelmű megfogalmazása a pedagógus társadalom szakmai és egyéni boldogulását is elősegíti, s ha ez találkozik a magyar nevelők támogató meggyőződésével, akkor a jövő nemzedék nevelésében betöltött egyedülállóan fontos szerepük révén a társadalom is fenntartás nélkül el fogja ismerni elkötelezett, áldozatos munkájukat – írta.
A köznevelési államtitkár levele végén „őszinte köszönettel kívánt kikapcsolódást, testi-lelki feltöltekezést” a nyári hónapok alatt abban a megalapozott reményben, hogy szeptembertől végre a biztonság, a rend, a nyugalom, a derű és a bizakodás lesz jellemző a magyar iskolákra.
Magyarországon a pedagógusokat 1952 júniusa óta köszöntik, akkor adták át először a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak.
A köznevelésben mintegy 170 ezren dolgoznak. Az államilag elismert felsőoktatási intézményekben pedig a 2012/2013-as tanév elején 20 555-an voltak oktatói munkakörben, közülük 15 534-an teljes munkaidőben – közölte az illetékes államtitkárság az MTI-vel.
DK: Az állam még sosem becsülte le a pedagógusokat ennyire, mint ma
A Demokratikus Koalíció a pedagógusnap alkalmából nagy tisztelettel köszönti a nemzet napszámosait – olvasható a DK közleményében.
A párt szerint a pedagógusnap nem ünnep. Az efféle napok pótcselekvésként születnek: a társadalom nem biztosítja egy adott társadalmi csoport számára a megérdemelt elismerést, efölötti kollektív lelkiismeret-furdalását pedig emléknappal kompenzálja. Mint írják, ezért van anyák napja, ezért van nőnap, és ezért van pedagógusnap Az állam még sosem becsülte le a pedagógusokat ennyire, mint ma. Az anyagi elismerés tragikus hiányára a kormány az erkölcsi megbecsülés megvonásával erősít rá. A pedagógusokban nem bízó, szakmai autonómiájukat, szellemi alkotóképességüket semmibe vevő kormányzat éppen a legelhivatottabbakat üldözi el a pályáról.
A Demokratikus Koalíció programja szerint a pedagóguspálya vonzerejének növelése és a jó teljesítmények ösztönzése érdekében kulcsfontosságú a pedagógus bérek fokozatos növelése, a más ágazatokhoz képesti bérhátrány csökkentése és a többletteljesítmények elismerése. Minőségi pedagógusmunkát csak szabadon, autonóm közösségekben lehet végezni, ezért helyre kell állítani az iskolák pedagógiai szabadságát, a tantestületek jogosítványait a szakmai döntésekben és a vezetők kiválasztásában. Nincs szükség arra a bürokratikus és megalázó minősítési rendszerre, amivé az életpálya modell fajult.
A Demokratikus Koalíció szolidáris azzal a demonstrációval, amellyel a pedagógusok idén a tiszteletükre rendelt napot „megünneplik”.
LMP: A pedagógusok alázata miatt maradt talpon az oktatás
Az LMP szerint köszönet illeti a pedagógusokat, az elmúlt három évben ugyanis a tanárok alázata és elhivatottsága miatt tudott talpon maradni az oktatás, annak ellenére, hogy Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár, a miniszterelnökkel karöltve, leépítette és tönkretette ezt a rendszert. Minderről Osztolykán Ágnes az LMP országgyűlési képviselője beszélt szombaton, a pedagógusnap alkalmából tartott sajtótájékoztatóján.
Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottságának LMP-s alelnöke ezt mondta: a kormánynak tanulnia kellene a tanárok alázatából és munkabírásából, és nem az oktatási rendszerben kialakított bizonytalanságot fokoznia; és nem kényszerintézkedéseket kellene bevezetnie a tanárok ellen, például a pedagóguskar létrehozásával. Az LMP országgyűlési képviselője szerint akkor lesz versenyképes az ország, ha a kormány nem von ki forrásokat az oktatásból.
Osztolykán Ágnes kifogásolta a közoktatás államosítását, a tankönyvpiac monopolizálását, és azt is, hogy bár a kormánypárti képviselők a pedagógusok jutalmazásáról beszélnek, csak megalázzák őket. Kiemelte: a béren kívüli juttatást próbálják jutalomként átadni, amelynek nettó 2200 forintos összegéből még a gyermekét sem viheti el moziba egy tanár a pedagógusnapon.
MSZP: A tanároknak köszönhetően működik még az oktatási rendszer
Csak a pedagógusoknak köszönhető, hogy „a Fidesz okozta káoszban” még működik az iskolai és az óvodai oktatási rendszer, figyelnek a gyermekekre, oktatják őket még akkor is, ha egzisztenciájuk és egészségügyi állapotuk az elmúlt három évben folyamatosan romlott – hangoztatta Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja vasárnapi sajtótájékoztatóján, Budapesten.
Az ellenzéki párt politikusa ezért köszönetét fejezte ki valamennyi tanárnak és tanítónak.
Szerinte az elmúlt 23 évet tekintve most vannak a legrosszabb helyzetben a pedagógusok, mert a Fidesz-kormány alatt nőtt a munkaterhelésük, csökkent a bérük, többeket elbocsájtottak. A tanárokat, a szakfelügyelők és a kamarák úgy ellenőrzik, hogy „még a szoknyájuk hosszát is” vizsgálják, és olyan dolgokat kérnek tőlük, amiket lehetetlen teljesíteni.
Tanárok demonstrálnak a pedagógusnapon
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Meddig tűrjük, hogy így legyen? Demonstráció az oktatásért! címmel szervez megmozdulást szombat délután 14 órára. A tanárok így akarják kifejezni egyet nem értésüket a Nemzeti Köznevelési Törvény által az oktatási ágazatra oktrojált egyoldalú szabályozással kapcsolatban.
A pedagógusok 14 órakor a Lánchíd pesti hídfőjénél gyülekeznek, innen 15 órakor indulnak az EMMI Szalay utcai épülete elé, ahol felszólalásokat követően egy Balog Zoltánnak címzett petíciót adnak át a tárca illetékeseinek.