Erős ítéletek születnek a diáktüntetés résztvevőivel szemben

Különösen kemény eljárás alá vették a május 3-i tüntetés fiatalkorú résztvevőit. Egyiküket csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményével gyanúsította meg az ügyész, amiért eldobott egy üres palackot, ami a földre esett. Neki azt ajánlotta az ügyészség, hogy ha lemond az alkotmányos jogáról, és semmilyen tüntetésen nem vesz részt, akkor felfüggesztik az eljárást. Az egyik szervező, Pankotai Lili nem ajánlatot kapott, hanem a kiszabható legmagasabb bírságot. 

2023. június 14., 13:50

Szerző:

A maximálisan kiszabható 150 ezer forintos bírságot rótt ki a rendőrség Pankotai Lilire gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértés miatt. A Mércéhez eljuttatott határozat szerint Pankotai „szervezői magatartást tanúsított”, amikor a május 3-ra meghirdetett demonstrációk után a Karmelitához hívta a Clark Ádám téren összegyűlt tüntetőket. Egy héttel korábban pedig a Belügyminisztériumtól mentek a várba a demonstrálók, hogy a kordonbontó politikusokhoz csatlakozzanak – emiatt szintén 100 ezer forintos büntetést ítéltek Pankotainak.

A 2023. május 3-án, este, a Karmelita kolostor előtti  státusztörvény miatt és az oktatás javítása érdekében a diákok és tanárok tüntetést szerveztek. Az eredetileg Lánchíd lábánál a bejelentett demonstráció hivatalos lezárása után Pankotai Lili felhívására az összegyűlt diákok a Király lépcsőn felsétáltak a Dísz térre. Itt, miután nem engedték tovább a tüntetőket, néhányan a felújítás alatt álló Honvéd Főparancsnokság épületét körülvevő építési kordont áttörve próbáltak meg a Miniszterelnöki Hivatal épületéhez jutni. A védőfelszerelésbe öltözött rendőrök könnygázzal oszlatták a tüntetőket. A rendőrök folyamatosan igazoltatták a maszkot viselő tüntetőket, a Mérce felvételt készített arról, ahogy Pankotai Lili személyes adatait is felvették a Szent György tér közelében.

A Mércéhez eljutott az esemény nyomán Pankotai Lilire kiszabott szabálysértési bírságról szóló határozat. Ebben a hatóság is elismeri, hogy a 18 éves aktivistát szabálysértés miatt két éven belül sem hatóság, sem bíróság jogerősen nem marasztalta el és helyszíni bírsággal sem sújtották, 

„mindezek ellenére ezt a szabálysértési hatóság a cselekmény társadalomra veszélyessége miatt enyhítő körülményként értékelni nem tudta”, így a maximálisan kiszabható 150 ezer forintos bírságot rótta ki rá.

A Pankotait segítő TASZ szakértője, Hegyi Szabolcs a Mércének elmondta, hogy a diákkal szemben már az előző Karmelita előtti, egyébként szintén könnygázba torkolló tüntetés szervezése miatt is 100 ezer forintos bírságot szabott ki a rendőrség, azonban abban az ügyben Lili jogorvoslattal élt. Hegyi szerint a 100 ezer forint is nagyon magas büntetés egy fiatalnak, akinek ez az első szabálysértése.

„Ez lehetett volna akár 20, 30 vagy 50 ezer forint is, de az, hogy elsőre 100 ezer, másodikra pedig 150 ezer forint, az véleményem szerint azt jelzi, hogy ennek demonstratív, elriasztó jellege van, hogy még egyszer ne próbálkozzon” – véli a jogász. A szakember szerint példát akarnak statuálni a túlzó bírságokkal, hiszen a „társadalomra különösen veszélyes” cselekmény az volt, hogy Pankotai nem tett eleget annak az adminisztratív kötelességének, hogy bejelentse a tüntetés további helyszíneit. A TASZ jogásza szerint nem szokványos, hogy egy adminisztratív szabálysértést ilyen mértékben „társadalomra veszélyesnek” ítéljenek, éppen ellenkezőleg: az ilyen jellegű szabálysértések jóval kevésbé veszélyesek, mint például egy rongálás.

A büntetéssel kapcsolatban a Mérce elérte Pankotai Lilit is, aki azt mondta, „már látom a rendszernek a működését, nem is számítottam másra, így egyáltalán nem vagyok meglepve. Nyilvánvalóan a fő cél, a siker az lenne nekik, ha én eltűnnék a tüntetésekről.” 

„Már mindent elvettek, az egész generációnknak nincsen már veszítenivalója. Úgyhogy nálunk ezek nem működnek” – tette hozzá.

Nem csak Pankotai Lilinek kellett szembenéznie az ügyészség határozott döntésével. Sas Bíborkát, egy 16 éves középiskolai diákot az ügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményével gyanúsította meg a május 3-i státusztörvény elleni diáktüntetés után. Bíborka egy üres műanyag palackot hajított el, ami – mint az a Mérce által megszerzett rendőrségi jegyzőkönyvből is kiderül – a sorfalat nem érve esett a földre. Ez a cselekedet önmagában elegendő volt a Főügyészség katonai ügyészének, hogy Bíborkát hivatalos személy elleni erőszak bűntettének gyanúsítottjaként beidézzék kihallgatásra pár héttel később.

A kihallgatáson az ügyész azt ajánlotta fel a diáknak, hogy bizonyos feltételek mellett az állam felfüggesztené a büntetőeljárás lefolytatását, ha bizonyos előírt „magatartási szabályokat” követne a következőkben.

Bíborka esetében a „magatartási szabály” az lett volna, hogy alkotmányos alapjogáról lemondva az ajánlott felfüggesztés egy éve alatt semmilyen tüntetésen nem vesz részt.

A diáklány, aki az Egységes Diákfront tagja, az idei összes megmozduláson kint volt, nem fogadta el az ajánlatot.

Bíborka édesanyja a Mércének úgy nyilatkozott:

„Nagyon büszke vagyok a lányomra, tisztelem és becsülöm a bátorságát és az erejét. Szülőként nyilvánvalóan aggódom érte, de mindenben támogatom, és bízom benne.”

(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)