Pálinkás József szerint a kérdés sokkal inkább az, hogy mikor mond csődöt az orbáni politika

Orbán Viktor egykori főideológusa szerint az országban zajló folyamatok gátolják a szellemi és anyagi polgárosodást, mivel a politikában és a gazdasági életben is szinte teljesen megszűnt a verseny, így az „örök nyertesek” ellustulnak és arrogánssá válnak.

2018. augusztus 17., 09:14

Szerző:

Miközben – mint megírtuk – a Magyar Tudományos Akadémia fejet hajtani látszik a kormányzati terveknek, a Professzorok Batthyány Körének éléről menesztett tudóssal készített interjút a Magyar Hang. Pálinkás József egykori államtitkár és miniszter, az MTA volt elnöke – aki korábban a 168 Órának adott interjúban is kifejtette aggályait – úgy látja:

a társadalom a politikai erők hathatós közreműködésével a kilencvenes évek óta elfordult az értékektől, a mai Magyarországon kizárólag az anyagiak dominálnak.

„Pozitív nemzeti minimum nincs, a társadalom végzetesen szétszakadt. A teljesítményeken alapuló világ ideájától egyre távolabb kerülünk” – véli Pálinkás. Azokat, akik pedig fel merik vállalni véleményüket, sokszor szégyenpadra ülteti a hatalom.

„Ez történik tudósokkal, értelmiségiekkel, vagy akár olyan intézményekkel, mint a Magyar Tudományos Akadémia.”

Fotó: Merész Márton

Pálinkás szerint a politikai hatalom tényleges gyakorlói körül az elmúlt években kialakult egy olyan réteg, amely azt hiszi, hogy ő is választást nyert, ezért ítélkezhet a tudományban, sportban vagy akármilyen más területen. Úgy látja, a legelső Orbán-kormány még jól dolgozott, a 2002-es vereség azonban sokként hatott Orbán Viktorra és az egész Fideszre, ezért az utóbbi években már az ösztönökre ható ígéretekkel igyekezett – és tudott – választást nyerni. Pálinkás ugyanakkor hangsúlyozta:

ez az irány hosszabb távon biztos, hogy nem járható út, a kérdés csak az, hogy ez a fajta politika mikor mond csődöt.

A populizmus és az ösztönökre ható politika ugyanis csak addig hatásos, amíg nem jön például egy olyan gazdasági válság, amit már a választók is megéreznek – akkor ugyanis meglepően gyorsan elfordulnak bárkitől. Pálinkás hozzátette:

az országban zajló folyamatok gátolják a szellemi és anyagi polgárosodást, mivel a politikában és a gazdasági életben is szinte teljesen megszűnt a verseny, így az „örök nyertesek” ellustulnak és arrogánssá válnak.

Megtörni látszik a kutasok ellenállása? Hétfő kora délutáni hatállyal a Mol az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát, vagyis – nagykereskedelmi árváltozás híján – az árrését. 

A Szabad Európa kiperelte az autópálya-koncessziós szerződés mellékleteit, és kiderült, hogy 15-17 ezer milliárd forintba kerülhet az adófizetőknek az, hogy a kormány kiszervezte a hazai gyorsforgalmiút-hálózat nagy részét. Az üzletet elnyerő hét magántőkealapról kiderült, hogy négy Szíjj László, három pedig Mészáros Lőrinc kormányközeli üzletember százszázalékos tulajdonában van – írja a lap.

Kedden túlnyomóan derült, száraz időre van kilátás. Európa időjárását egy kiterjedt anticiklon befolyásolja. Napközben többfelé megélénkül, kedden a Dél-Dunántúlon időnként meg is erősödik a délkeleti, keleti szél.

Olyan szabályokat akartak bevezetni a koreaiak által vezetett iváncsai akkumulátorgyárban, ami kiverte a biztosítékot a magyar munkavállalóknál. Nem mondják meg, mi az oka, ha rosszul lesznek a dolgozók a munkahelyükön, a szigorú biztonsági előírásokra viszont nagyon odafigyelnek, a telefonok kamerája le van takarva, amit a biztonsági szolgálat ellenőriz is. A Házon kívülnek az iváncsai akkumulátorgyár két dolgozója mesélt arról arc és név nélkül.