Paks: A magyar kormányzat téveszméi

Felix Matthes német energiapolitikus a legutóbbi „Paksról komolyan” rendezvény központi előadója. Szerinte érdemesebb zöldenergia-fejleszetések miatt fizetni többet az áramért, nem pedig óriási államadósságmiatt. A szakember szerint míg a németek a jövőbe néznek, a magyarok még mindig a múltba tekintenek.

2015. január 26., 09:14

Egyszerűen egy számítási hibát követett el a magyar kormány, amikor Paks bővítésről döntött – véli a szakember, aki szerint téynleg volt olyan időszak, amikor az atomenergia tudta a legolcsóbb áramot termelni, de ez az időszak elmúlt.

Felix Matthes szerint ugyanis abban a megtérülési modellben, amivel a kormányzat számol Paks 2 kapcsán – hogy az erőmű évi 7-8000 órát fog üzemelni, miközben ez várhatóan egyáltalán nem így lesz –, a ma sem olcsó nukleáris áram még kevésbé lesz az Magyarország számára. A szakember szerint ráadásul még érzékenyebbé teszi a magyar villamos rendszert Paks bővítése.

A német szakember azt mondta a hvg.hu-nak: Európának a például az energetikai innovációk (okoshálózat, az energiahatékonyság növelése, a termelő és a fogyasztó rendszerek optimalizálása stb.) jelentik a nagy üzlet lehetőségét, de Magyarország ezen a téren szerinte már nem rúghat labdába.

Ráadásul szerinte a megújuló energia-rendszerek telepítésével, fejlesztésével jóval nagyobb hazai érdekeltséget (és új munkahelyeket) lehet teremteni, mint egyetlen hatalmas beruházással.

A napelemeket sújtó új magyarországi adóval a szakember szerint a hagyományos erőforrások piacát akarja indirekt módon erősíteni a kormány. Szerinte Németországban egy ilyen bejelentés szóba sem jöhetne, mert ott a gyártóknak kötelességük a napelemek, szélturbinák újrahasznosításról is gondoskodni. „Ez a jellemző Európa más országaiban is, nem az, hogy közvetlenül adóztatják ezeket a beruházásokat.”