Nagyon rosszul járnak az orvosok a KATA átalakításával
A Magyar Orvosi Kamara 1233 orvos megkérdezésével készült felmérést publikált.
Nem reprezentatív felmérést publikált a Magyar Orvosi Kamara Budapesti Területi Szervezete a KATA szabályainak átalakításáról és annak hatásairól az orvostársadalomra, írja az InfoRádió. 1223 orvost kérdeztek meg, őket érinti-e a cégeknek való KATA-s számlázás megszűnése és ha igen, pontosan hogyan.
A körkérdésből kiderült, a megkérdezettek több mint fele KATA-s vállalkozóként dolgozott, többségüket a változás pedig hátrányosan érinti.
Albert István, a budapesti orvosi kamara elnöke a publikált adatokkal kapcsolatban közölte, az új törvénymódosítás így az orvosokra és így a betegellátásra is nagy hatást fog gyakorolni, az ágazat problémáit még tovább mélyítheti. A KATA-s egyéni vállalkozói forma főleg azoknak kínált plusz jövedelmet, akik másodállásban, magánklinikáknak ilyen formában számláztak be, hogy jövedelmüket kiegészítsék a háziorvosi praxis, vagy állami kórházi munka mellett.
A Magyar Orvosi Kamara budapesti szervezete kiküldött a belső levelezési rendszerén keresztül egy három kérdést tartalmazó online kérdőívet a több mint 12 ezer tagnak. A kérdésekre a válaszokat 1223-an küldték vissza, mondta a lapnak Albert István.
- Arra a kérdésre, hogy személyesen érinti-e a kataszabályok változása az orvosokat, a válaszadók 63,8 százaléka (780 orvos) felelt igennel.
- A válaszadó budapesti orvosok 53,7 százaléka (657 orvos) látja úgy, hogy veszélyezteti a munkavállalását a megváltozott adózási környezet.
- Arra a kérdésre, hogy egy másik adózási formában folytatná-e orvosi tevékenységét, a válaszadók 51,9 százaléka, 635 orvos válaszolt igennel.
A MOK országos szervezete a törvény elfogadásának napján már tiltakozott a tervezet ellen, azt kérték, legalább az egészségügyi dolgozók is mentesüljenek a szabályok alól úgy, mint a taxisofőrök, különben lehetetlen helyzet alakul ki azt egészségügyben.
(Kiemelt kép: Farkas Tibor háziorvos beolt egy nőt a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcina harmadik adagjával Bocsorné Szigeti Ágnes intézményvezető ápoló segítségével a Hegyhát Evangélikus Szeretetszolgálat gyönki szociális otthonában 2021. augusztus 26-án. Fotó: MTI/Kiss Dániel)