Óriási károkozás: beszántják a kishantosi gazdaság növényeit

Az állami földpályázaton nyertes új bérlők kezdték szombat reggel beszántani a földpályázaton vesztes Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. által ősszel és tavasszal elvetett növényeket.

2014. április 12., 15:13

„Győzött a kétharmad, megindultak a gépek” – mondta a hvg.hu-nak ma reggel Ács Sándorné, a 452 hektáron 21 éve vegyszermentesen gazdálkodó Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetője azt követően, hogy hajnalban arról értesítették barátai, hogy a Kishantos Vidékfejlesztési Központ által kezelt 21 földrészleten megindultak a munkagépek, elkezdték beszántani a növényeket, a földekhez vezető utakat pedig lezárták.

Több mint 140 millió forint értékű az a bionövényállomány, amelyet beszántanak. „A bírósági eljárás lezárását követően a nyertes learathatta volna a terményeket, vagyis az új gazdák saját maguknak is kárt okoznak” – tette hozzá Ács Sándorné.

Kiemelte, hogy novemberben nem történt meg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) és a régi bérlők közötti átadás-átvétel, ezért „a jó gazda gondosságával művelték a földeket” és ezzel biztosították a folytonosságot és a gyommentességet a földeken. NFA máig nem számolt el velük, ezért követelte, hogy a tulajdonos vagy az új bérlő fizesse ki őket.

Közölte: hétfőn életveszélyesen megfenyegették ügyvezető társát az új bérlők, amikor egyik traktorukkal a földet művelte.


Bolye Ferenc a kishantosi központ társügyvezetője elmondta: szombat reggel értesítették arról, hogy traktorokkal elkezdték kitárcsázni az őszi búzát, borsót, napraforgót. Közölte: értesítették a rendőrséget és feljelentést tettek. Jelezte, hogy a földpályázaton nyertes gazdák „nincsenek birtokban”, és több bírósági per is folyamatban van, amelyek lezárultáig jogtalan a tevékenységük. Elmondta, hogy április 25-től kezdődnek azok a bírósági tárgyalások, amelyek eldönthetik, „ki van birtokon belül”. „Legalább azt megvárhatták volna, mert utána jogszerűen az övék lehetett volna a termés is” – fogalmazott.

Árgyelán János a Jobbik Fejér megyei elnöke „a fideszes agresszió egyik csúcspontjának” nevezte a történéseket. „Egyértelmű politikai leszámolásról van szó, mert a fideszes oligarchák még a bírósági döntést sem várták meg, helyette pusztítás, rombolás folyik – fogalmazott.

Szabó Rebeka az Együtt-PM mezőgazdasági szakpolitikusa szerint mélységesen felháborító és megrázó, ami Kishantoson zajlik. „A bérleti joggal kapcsolatos bírósági eljárás ellenére agresszíven lépnek fel és a biominősítésű veteményeket tönkreteszik” – mondta.

Az MTI tudósítója szerint a helyszínen már ott vannak a Greenpeace Magyarország, a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége és a Magyar Természetvédők Szövetsége aktivistái és ellenzéki politikusok. Szél Bernadett, az LMP társelnöke kora délután érkezett meg Kishantosra. A helyszínre megy Ikotity István és Sallai Róbert Benedek LMP-s képviselő is – tudatta a párt a Facebookon.

A földbérleti pályázaton nyertes gazdák is a földeken vannak; a földeken zajló pusztítástól egy őrző-védő cég mintegy harminc alkalmazottja igyekszik távol tartani a tiltakozókat.

Bitay Márton a Vidékfejlesztési Minisztérium állami földprogramért felelős államtitkára az MTI-nek elmondta: a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek (NFA) nincs köze ahhoz, hogy Kishantoson a helyi gazdák megkezdték a szántást, de hozzátette: a gazdák jogszerűen használják az általuk elnyert földterületet.

Az államtitkár kifejtette, hogy a kérdéses állami földterületet az NFA pályázati úton haszonbérbe adta helyi gazdáknak, akik fél éve nem tudják azt használni, mert a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ, amelynek tavaly ősszel lejárt a szerződése, nem hajlandó levonulni a területről. Hozzátette: Kishantos kárt okozott az államnak azzal, hogy nem engedte beszántani a területet.