Orbánt sokkolta a brüsszeli javaslat
A miniszterelnök mintha elfelejtkezett volna Magyarország uniós tagságáról: ma reggeli nyilatkozatában a Kossuth Rádióban „egy Brüsszel nevű városról" beszélt. Orbán az Európai Bizottság javaslatát bírálta, amely szerint az uniós tagállamok a menekülők befogadását.
A kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában úgy fogalmazott a „rájuk osztott” számú menekült befogadását elutasító tagországokra kiszabni tervezett bírság kapcsán: az Európai Bizottság javaslata „lórúgás”, egy „gyomorszájra mért ütéssel ér fel”, „a felháborodást nehéz civilizált nyelvi formákba önteni”. Szerinte „ennél erősebb propaganda az Európai Unió gondolata ellen még nem történt”. Emlékeztetett: egy magyar hét év alatt körülbelül négyezer eurót kap a brüsszeli forrásokból, s hogy a menekültenként 250 ezer eurós tervezett bírság összegét egy átlag magyar 39 évnyi munkával keres meg.
Orbán Viktor a menekültek tagállamok közötti arányos elosztására tett brüsszeli javaslatot „kényszerbetelepítési” tervnek nevezte, mert szerinte „ el akarják venni a magyaroktól azt a jogot, hogy mi mondhassuk meg, kikkel kívánunk és kikkel nem kívánunk együtt élni, és valahova, egy idegen országba, valahova, egy Brüsszel nevű városba akarják telepíteni ezt a jogot”.
Az európai bizottsági javaslatot önmagában teljes tévedésnek minősítette, szerinte ugyanis a testület menekültügyi kérdéssel foglakozik, pedig „a mi problémánk nem a menekültek szétosztása, hanem a határok megvédése”.
Orbán egyúttal egy meglehetősen ijesztő, bár nem váratlan jövőt is felvázolt: ”Közép-Európában, benne Magyarországon „urai vagyunk a helyzetnek”: „ellenőrzés alatt tartjuk az eseményeket (...), itt nem járulunk hozzá, hogy a kulturális örökségünk egyik pillanatról a másikra eltűnjön, itt nem fognak létrejönni párhuzamos társadalmak” – mondta.
A kormányfő azt is mondta, hogy szerinte a magyarok mutatták a legnagyobb szolidaritást menekültügyben, csak ő nem vette magának azt a bátorságot, hogy „kiszámlázza Brüsszelnek a regisztrációs költségeket 175 ezer menekült után (...), a magyar rendőrség működési többletköltségeit (...) és a kerítésépítés költségeit”. „Mi európai módon viselkedünk” – jelentette ki.
Javier Solana volt NATO-főtitkár kijelentését, miszerint
Magyarországot ma nem vennék fel az Európai Unióba, úgy kommentálta, „ismerjük a volt NATO-főtitkárt”, „ez egy öreg kommunista”. (Solana 1977 és 1995 között a Spanyol Szocialista Párt színeiben vett részt a parlament munkájában, volt kulturális, majd külügyminiszter.)