Orbán Viktor már tudja, ki lesz a következő köztársasági elnök

Az Index értesülései szerint a kormányfő kedden már megkapta a legfrissebb közvélemény-kutatási adatokat az köztársasági elnök jelöltek ismertségi és népszerűségi indexéről.

2024. február 21., 09:05

Szerző:

Balatonalmádiban a Fidesz–KDNP szerdán kezdődő kétnapos frakcióülésének egyik fő napirendi pontja az új köztársasági elnök személyének jelölése lesz – írja az Index.

A lap úgy tudja: Novák Katalin leköszönő köztársasági elnök hétfőn nem lesz jelen a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapján, amikor az országgyűlési képviselők szavaznak a – február 11-én benyújtott – lemondásáról. Egyelőre nem tudni, hogy Novák Katalin utolsó szereplése államfőként a köztévén bejelentett lemondása volt-e.

Fókuszban az új köztársasági elnök személye

A Fidesz–KDNP-frakció a parlament tavaszi ülésszakát egy kétnapos kihelyezett frakcióüléssel alapozza meg Balatonalmádiban, ahol a fő napirendi pontok között szerepel az új államfőjelölt személye, az európai parlamenti és helyi önkormányzati választásokra való felkészülés, valamint az új gyermekvédelmi törvénycsomag is.

Az Index információi szerint kedden már elkészült, és Orbán Viktor asztalára le is tették azt a nagymintás, több ezer főt lekérdező közvélemény-kutatást, amelyben szondázták a lehetséges jelöltek elfogadottságát, ismertségét és népszerűségét. Korábban beszámoltunk arról, hogy a közvélemény-kutatásban négy – a kormányhoz köthető – személy népszerűségét és ismertségét szondázták. A kérdezőbiztosok arra voltak kíváncsiak, hogy a megkérdezettek kit tartanánk alkalmasnak államfőnek: Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési minisztert, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert, Merkely Bélát a Semmelweis Egyetem rektorát vagy Maróth Miklós orientalistát.

A sajtóban keringő lehetséges jelöltek közül az egyik legesélyesebb Navracsics Tibor korábbi uniós biztos, ugyanakkor a lap szerint a politikusnak nincsenek államfői ambíciói. 

Navracsics szívesebben venne részt a kormány munkájában, mint különböző protokolláris eseményeken az ország „első embereként”. Emellett az Orbán-kabinetnek is szüksége lehet Navracsics Tibor kiváló brüsszeli kapcsolataira a júliusban kezdődő soros elnökség alatt, valamint az EU-val vívott gazdasági és politikai attakokban.

A lehetséges államfőjelöltekről már a lemondást követően különböző találgatások láttak napvilágot a sajtóban. Az egykori alkotmánybírót, Stumpf Istvánt sokan alkalmasnak találnák erre a posztra, ahogy Trócsányi Lászlót, a harmadik Orbán-kormány (2014–2018) igazságügyi miniszterét is. Már 2021 augusztusában is szóba került, hogy Trócsányi válthatja majd 2022-ben Áder Jánost a köztársasági elnöki tisztségben. A Fidesz végül Novák Katalint jelölte – írja a lap.

Az ellenzék is bejelentette a jelöltjeit

Mint ismert: az ellenzék is megnevezte saját jelöltjeit. A Mi Hazánk Csath Magdolna közgazdászt, az LMP Hack Péter jogtudóst, a Jobbik-Konzervatívok Róna Pétert, a Párbeszéd pedig Kaltenbach Jenőt jelölte.

Ezzel szemben a Momentum viszont úgy határozott, hogy a párt és annak frakciója nem vesz részt a köztársasági elnök jelölésének parlamenti folyamatában, mondván, nem kívánnak „asszisztálni ahhoz, hogy újabb aláírógépet ültessenek a Sándor-palotába”.

(Kiemelt kép: Orbán Viktor az Észak-atlanti Tanács ülése előtt a madridi Ifema kongresszusi központban 2022. június 30-án. Fotó: GABRIEL BOUYS / AFP)

Ma Magyarországon minden beteg megkapja az állapotának megfelelő ellátást, beteg nem marad ellátatlanul – ez áll a Belügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében. A MOK szintén közleményben reagált, azt írják, véleményüket az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatokra alapozták, amikor az egészségügyi ellátórendszer hiányosságairól írtak.