Orbán szavain megdöbbent Európa

A világsajtó is foglalkozott Orbán nyilatkozatával, miszerint a „bevándorlás rossz”, „a bevándorlók csak a bajt hozzák, hasznuk semmi”. Az újságok kiemelik: Magyarországon nincs említésre méltó immigráció, viszont százezrek keresik boldogulásukat az EU más államaiban, mert az Orbán-kabinet alatt kialakult politikai-gazdasági helyzetben nem látnak jövőt a maguk számára.

2015. január 13., 17:55

Az Európában irányuló bevándorlás nagyrészt le kell állítani – idézi a The New York Times tudósítása Orbán Viktort, hozzátéve, hogy a magyar vezető ott volt a párizsi köztársasági menetben, és ezek után követel erőteljes választ az EU-tól. Ideértve, hogy szerinte gazdaságilag nincs semmi hasznuk a menekülteknek, csakis bajt és fenyegetést hoznak az európai népeknek. A jelentés megemlíti, hogy a KSH szerint mintegy 350 ezer magyar él és dolgozik külföldön, főleg Németországban, Nagy-Britanniában és Ausztriában.

A Bloomberg felidézi: a magyar kormányfő és a cseh elnök keményebb hozzáállást követel az EU részéről a bevándorlókkal szemben a párizsi merénylet után. Orbán Viktor szerint csakis azok kaphatnak menedéket, akik politikai okokból hagyták el hazájukat. Zeman pedig azt sürgette, hogy küldjék haza azokat a külföldieket és hozzátartozóikat, akik nem tudnak alkalmazkodni a helyi normákhoz. A magyar vezető egyúttal rossz dolognak nevezte az immigrációt. A hírügynökség emlékeztet arra, hogy a két politikus már előzőleg is bírálatokat kapott. Az EU és az USA azt tette szóvá, hogy az Orbán-kabinet korlátozza a sajtószabadságot, ugyanakkor nem lép fel kellőképpen az ellen, amit jó páran a roma és a zsidó kisebbséggel szembeni erősödő elutasításnak tartanak.

A Tagesspiegel német lap Magyarország nem akar multikultit címmel számol be Orbán Viktor legújabb kijelentéséről. Mint rámutat, a magyar kormányfő arról ismert, hogy a politikai jobbszélhez igazodik. Most a párizsi szolidaritási menetet használta fel arra, hogy kikeljen a bevándorlás ellen. Az uniós tagállam Magyarországon nincs említésre méltó immigráció, viszont százezrek keresik boldogulásukat az EU más államaiban, mert az Orbán-kabinet alatt kialakult politikai-gazdasági helyzetben nem látnak jövőt a maguk számára. A miniszterelnök ennek ellenére egyértelművé tette, hogy nem fogja eltűrni a sokszínűség legcsekélyebb megnyilvánulását sem.

A Der Standard arról ír: ritka egységben reagált a jobboldali-nacionalista magyar kormányfő és a baloldali cseh elnök a párizsi terrorra, nevezetesen a bevándorlás elleni felhívással. Mindkét ország az unió tagja, és mindkét politikust kifejezetten hajlamosnak tartják a populizmusra. Zeman arról beszélt, hogy haza kell toloncolni a menekülteket, mert azok már genetikailag sem alkalmazkodnak a fogadó állam kultúrájához. Orbán pedig annak ellenére sürgette a bevándorlás leállítását, hogy Magyarországon nem telepednek le említésre méltó számban külföldiek. Ellenben az elmúlt években több százezer magyar hagyta el az országot – a politikai és gazdasági viszonyok miatt.

A Washington Post a Le Monde-ra hivatkozva Orbánt olyan hipokrita vezetőként említi, aki, miközben felvonul a szolidaritási menetben, országában az alapvető szabadságjogok megnyirbálásán dolgozik.

Hűvös stílusban foglalkozott a magyar miniszterelnök nyilatkozatával az Ö3 osztrák közszolgálati rádió az ORF weboldala szerint. A rádió kiemelte Orbán néhány kirekesztő mondatát, és rámutatott, hogy mindeközben a bevándorlók menekülnek országából.

A France24 állami tévé oldala pedig azon államfők közt sorolja fel a magyar miniszterelnököt, akik felvonultak Párizsban, miközben saját hazájukban a demonstráció üzenetével ellentétes elvek szerint kormányoznak. Így került Orbán a török, gaboni és orosz vezetők sorába.

(Klubrádió/Szelestey Lajos, Index)