Orbán miatt el is hagyhatják a bankok az országot

A Bankszövetség elnöke a úgy vélte, jelentősen csökkenti a hazai bankok hitelkihelyezési képességét a kormányfő által tegnap bejelentett banki adóemelés. Erdei Tamás azt mondta:meglepetésként érte őket a bejelentés, és a héten tárgyalást kezdenek a gazdasági tárcával. Hozzátette: nem értenek egyet azzal az érveléssel, hogy az államnak segítenie kellett a bankrendszeren, hiszen Magyarország abban a szerencsés helyzetben volt, hogy nem volt szükségük állami támogatásra.

2010. június 9., 16:07

A bankember úgy vélte, a tervezett 200 milliárd forintos adóval a reálgazdaság sérül, mert a bankok nem tudják majd a növekedéshez szükséges hiteligényeket kielégíteni. Arra is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között a bankok, még ha akarnák is, nem tudnák a megnövekedett terhet átadni a piacnak, hiszen a vállalatok, a lakosság hitelképessége drámaian romlott. Ha viszont nálunk nem tudják megtalálni a megfelelő hozamot, elhagyhatják az országot.

A Magyar Kereskedelmi Kamara korábbi javaslatainak megvalósulását látja a kormánytervekben. Parragh László ugyancsak a Kossuth Rádióban azt mondta, várják a részleteket, egyelőre nem tudják, hogy milyen vállalkozói kisadót érintenek a kormány tervei.

Oszkó: folytatódhat az egyensúlyra koncentráló gazdaságpolitika

A volt pénzügyminiszter pozitívan értékeli, hogy az új kormány terveiben megmarad a fokozatosság az adócsökkentésben és folytatja azt a gazdaságpolitikát is, amely az egyensúlyra koncentrál. Oszkó Péter a Magyar Televízió reggeli műsorában azt mondta, hogy ha ténylegesen befolyik a bankoktól a tervezett 200 milliárdos adó, akkor az fedezheti a társasági adó 10 százalékra tervezett csökkentését.

Egykulcsos személyi jövedelemadó családi kedvezményekkel, és banki különadó - ezek a legfontosabb elemei a kormány tervezett gazdasági intézkedéseinek. Orbán Viktor miniszterelnök a Parlamentben ismertette 29 pontból álló akciótervét. A kis- és középvállalkozások, tehát az 500 millió forint éves bevétel alatti cégek társasági adója 19-ről 10 százalékra csökken. Két év alatt vezetik be az egykulcsos, 16 százalékos, családi személyi jövedelemadó-rendszert. Tíz kis adót eltörölnek, és bevezetik az adózás alá nem vont kereset fogalmát. Jelentősen csökkenne a bürokrácia. Felszabadítanák a gyümölcspárlat-készítéséhez való jogot. Megtakarításokat tervez a kormány a költségvetési állami intézményeknél. Havi bruttó 2 millió forint lenne a bérplafon az állami vezetőknél, ideértve a Nemzeti Bankot is, valamint 98 százalékos adó sújtana bizonyos plusz kifizetéseket, végkielégítéseket, szabadság megváltásokat. A kormány bevezetné a bankadót. Moratóriumot hirdet a kormány a közüzemi díjak emelésére, és a kilakoltatásokat is befagyasztanák az év végéig. A miniszterelnök szerint a 29 pontos akcióterv alapjaiban rendezi át a magyar gazdaságot.

Szeptembertől jöhetnek az első adócsökkentések

Az első adócsökkentéseket idén szeptembertől tervezi bevezetni a kormány. Orbán Viktor a Magyar Televízió este című műsorban azt mondta: ha a Parlament tíz napon belül meg tudja tárgyalni a javaslatokat, akkor már szeptember elsejétől csökkentik a társasági adót, és eltörölnek tízet a kis- és középvállalkozásokat érintő úgy nevezett kisadók közül. A 16 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadót januártól vezetik be. A költségvetésben 120 milliárd forint megtakarítását várják a dologi kiadások mérséklésétől, és 200 milliárd forinttal számolnak a bankok megadóztatásával - mondta Orbán Viktor.