Nincs gyerek, nincs dolgozó, nincs nyugdíjrendszer

Ha a termékenységi arányszámot hosszú időn át elmarad a reprodukciós szinttől, akkor a társadalom fokozatosan elöregszik, ami megnehezíti a nyugdíjrendszer finanszírozását.

2024. október 17., 13:12

Szerző:

A váratlan események a covid-19, az orosz-ukrán háború, a gazdasági válságok, az infláció, geopolitikai változások, mind mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a termékenységi ráta az idei év első hat hónapjában jelentősen visszaesett és 1,4 körül alakult, hangzott el egy konferencián, ami a magyar családpolitika elmúlt 15 évéről, a hazai demográfiai mutatókról, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságáról és a családtámogatásokról is szólt – írja az Economx.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban a teljes termékenységi mutató 1,51 volt, egy évvel korábban 1,52, 2021-ben 1,59, 2010-ben 1,25.

 

A teljes termékenységi arányszám abban az esetben képes biztosítani a népességszám fenntartását, ha a szintje eléri a 2,1-et. Ez jelenleg Európa egyetlen országában sem valósul meg. Elemzések szerint, ha ez az érték hosszú időn át elmarad a reprodukciós szinttől, akkor a társadalom fokozatosan elöregszik, ami megnehezíti a nyugdíjrendszer finanszírozását.

Minden meg van ahhoz, hogy a családi adókedvezményt a jövőre a duplájára emeljük, és még vannak további ötleteink is, hogy a családalapítást támogassuk, mondta Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára. A konferencián többször utaltak a Bokros-csomagra, Beneda Attila is kiemelte, ha nem lett volna Bokros-csomag akkor 323 ezer fogamzóképes nő lenne, a megszorító csomagot még most sem heverte ki Magyarország. Nehéz a családpolitikai hatások kimutatása, 1985-től 2016-ig vannak adataink, mondta Spéder Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Demográfia és Szociológia Doktori iskolájának vezetője.

Az első gyermek megszületése azoknál magasabb, akik alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, az egyedülállóknál a gyermekvállalás esélye tízszer alacsonyabb, mint a párkapcsolatban élőknél, sorolta a szakember. Problémaként fogalmazta meg a késői gyermekvállalást is, és kiemelte, a gazdasági növekedés az, ami a legnagyobb lökést adhatja a termékenység alakulásának. Az elmúlt időszakban az alapfokú végzettségűek növelték a gyermekvállalási hajlandóságukat, míg a közép- és a felsőfokú végzettségűeknél felére csökkent a gyermekvállalás kedv, mondta Spéder Zsolt. A demográfus szerint a jövő kulcskérdése a család és a munka kapcsolatának összehangolása. Kevesen engedhetik meg, hogy ne kétkeresős családban létezzenek.

Az is elhangzott, hogy ha nem lennének családpolitikai intézkedések még ennyi gyermek sem születne, amennyit ma vállalnak a családok. Pozitívumok között említették az adókedvezményeket, az otthonteremtési támogatást, a babakötvényt, és a gyed extrát is.

A KSH elnöke úgy fogalmazott, jelenleg Magyarországon 2,8 millió szülőképes korú nő van és tőlük várnánk a csodát. Bár az idei év első nyolc hónapjának termékenységi arányszám extra alacsony volt, 1,4, de van jó néhány járás (7) ahol 2,2-2,4 között van a teljes termékenységi mutató. 28 járásban pedig 1,8-2 között van a termékenységi ráta, sorolta a KSH elnöke – írja a portál.

(Fotó: Unsplash.com)