Nyugdíjkorhatár: mégsem emelik?

Azt szeretné elérni a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, hogy ne emeljék 65 évre a nyugdíjkorhatárt A szövetség szerint nem volt érdemi egyeztetés a korhatáremelésről.

2010. március 16., 07:20

Érdemi vitát szeretne a nyugdíjkorhatár emeléséről a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, a SZEF. Népi kezdeményezésüket az Országos Választási Bizottság a legutóbbi ülésén jóváhagyta – jelentette az

MR1 Kossuth Rádió . A szakszervezeti szövetségnek ötvenezer aláírást kell összegyűjtenie ahhoz, hogy elérje: az országgyűlés tárgyalja újra a nyugdíjkorhatár 62-ről 65 évre emelését, amelyről tavaly döntött a parlament - mondta a Krónikának, Fehér József, a SZEF alelnöke.

Elmondta: van számos olyan munkakör, olyan foglalkozás, amelyben elképzelhetetlen, hogy 65 éves korban dolgozzon valaki. Például bölcsődében, óvodában vagy szociális területen, de mondjuk azt, hogy egy mindennap komoly megpróbáltatást elviselő okmányirodában. Fehér József szerint tavaly nem volt valódi egyeztetés erről a kérdésről az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén. „Az OÉT tárgyalta ezt a kérdést, de rendkívül gyorsan. Most az a kezdeményezésünk lényege, hogy térjünk vissza erre, vegyék figyelembe azokat a szempontokat, amelyeket 2009 áprilisában nem vettek figyelembe.”

Az alelnök szerint a SZEF az új parlament megalakulása után leteszi az asztalra az összegyűjtött aláírásokat, így ősszel tárgyalnia kell erről az Országgyűlésnek. A tavaly tavasszal megszavazott törvény szerint 2016-tól folyamatosan emelkedik a nyugdíjkorhatár, 2027-ben már 65 év lesz. A törvényt az MSZP-s és az SZDSZ-s képviselők igen szavazataival fogadta el a parlament , a fideszes és KDNP-s képviselők nemmel voksoltak. Az MDF képviselői, Dávid Ibolya és Herényi Károly tartózkodtak, de kormányfő-jelöltjük, Bokros Lajos korábban többször kijelentette: elkerülhetetlen a nyugdíjkorhatár 65 évre emelése.