NYT: Orbánék becsapták a migránsokat
Európa a földrész legrosszabb humanitárius válságával néz szembe a 2. világháború óta, sokan azonban vaknak tűnnek a történelem legsötétebb korszakát idéző képek láttán. Ami történik, az nem népirtás, de talán azóta nem közöltek ennyi fotót Európából vonatba zárt emberekről, szögesdrót fölött átadott csecsemőkről és koszos tömegeket csordában terelő egyenruhásokról, amióta a nácik felsorakoztatták a zsidókat – írja a New York Times.
A felvételek azonban feltehetőleg mélyebb igazságra is rámutatnak: a kontinens egyfelől hirdeti az emberi jogokat és a humanizmust, másfelől viszont sokfelé rezisztens marad a bevándorlással és a sokszínűséggel szemben.
Frölich Róbert főrabbit különösen megdöbbentette, ahogyan becsapták a migránsokat, akiknek azt mondták, hogy Ausztriába indul vonat, de csak Bicskéig ment. Nem gondolja, hogy a rendőrség a kormánytól kapott utasítást, de az eset nagyon hasonlít arra, ami a zsidókkal történt a 40-es években. A lap szerint a trükk azt mutatja, mennyire nem tudnak a történelemről sok olyan helyen, ahol pedig a legnagyobb pusztítást okozta a holokauszt.
Nem mintha elfelejtették vagy figyelmen kívül hagyták volna a holokausztot, az egyik legszebb emlékmű a pesti Duna-parton található pár bronz cipő. Az UNHCR regionális szóvivője szerint nem lehet csak úgy elmenni az alkotás mellett, amely ugyanabban a városban, ahol most ezek a dolgok történnek. Fejbe veri az embert.
A Szegedről induló vonatok szintén a nagy világégésre emlékeztetnek: a kocsik ablakából könyörgő, tehetetlen kezek nyúlnak ki. És a Parlament már jóváhagyta, hogy a határon tranzit övezetekben tartják majd az újonnan érkezőket, akiknek a száma a mostani ütem mellett 10 nap alatt elérheti a 30 ezret.
Gyulai Gábor a Helsinki Bizottság programkoordinátora nem tudja másként kifejezni, csak úgy, hogy ezek koncentrációs táborok lesznek. A Human Rights Watch sajtóigazgatója úgy véli: nehéz megérteni, miként vesztik el ilyen gyorsan az emberek a történelmi érzéküket. Azt mondjuk, hogy tanultunk a leckéből, csak éppen elfordulunk a rettenetes helyzet elől menekülő tömegektől és ez azt támasztja alá, hogy egyáltalán nem okultunk a történelemből.