Nehéz napja lesz a képviselőknek, Novák Katalin és a svéd NATO-csatlakozás várja őket
Egynapos parlamenti ülés lesz csak jövő héten, ezért igyekeznek belesűríteni mindent: 19 hónap halogatás után szavazás a svéd NATO-csatlakozásról, elfogadja a törvényhozás Novák Katalin lemondását, ideglenes államfővé Kövér László lép elő, és megtartják az élet végi döntésekről szóló vitát is.
Február 26-án hétfőn kezdődik az Országgyűlés tavaszi ülésszaka és az első heti munka ezzel véget is ér a képviselők számára, mivel plenáris ülés csak azon az egy napon lenne – derül ki a hvg.hu birtokába került, a törvényhozás munkarendjét meghatározó szerdai házbizottsági ülésre készített napirend-tervezetből. Mivel a munkahét egynapos, a napirendi javaslat szerint sok mindent kell bele sűríteni, Novák Katalin lemondásának elfogadásától a svéd NATO-csatlakozásig és az eutanáziáról tartott vitanapig.
Novák Katalin lemondása
Az első napirend február 26-án a köztársasági elnök lemondó nyilatkozatának tárgyalása. Novák Katalin február 10-én jelentette be lemondását a kegyelembotrány, vagyis amiatt, mert államfői kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil vezetőjének falazó igazgatóhelyettesnek, K. Endrének. Novák lemondásának írásos beérkezése után 15 napon belül kell a lemondásról határoznia az Országgyűlésnek, ez hétfőn jár le.
Az Országgyűlés a hétfőn 13 órakor kezdődő ülésen tehát a napirend előtti felszólalások után – várhatóan 14:30 körül – a lemondó nyilatkozat elfogadásáról vita nélkül határoz. A határozathozatal előtt a köztársasági elnök ötperces időkeretben felszólalhat, de ez nem kötelező.
Egyelőre nem tudni, élni kíván-e a búcsú ilyen gesztusával Novák Katalin az Országgyűlés nyilvánossága előtt.
Elvileg van olyan törvényi lehetőség, hogy a parlament ne fogadja el a lemondást, és szándéka megfontolására kérje fel az államfőt, de ennek Novák február 10-i tévényilatkozata és az arra adott kormánypárti reakciók után elvi esély sincs. Ezért is szerepelhet a hvg.hu birtokába került napirendi javaslatban a második napirendi pontként Novák átmenetei helyettesítéséről szóló döntés.
Az új államfő megválasztásig ugyanis az Országgyűlés elnöke lép automatikusan a távozó elnök helyére, vagyis Kövér László, így az őt helyettesítéséről is dönteni kell, egyik alelnökét jelölik ki.
A svéd NATO-csatlakozás elfogadása
A február 26-i ülésen a harmadik napirendi pont a svéd NATO-csatlakozás zárószavazása lesz, amellyel szemben a korábban mindig rendes gombnyomogatóként működő, egy ideig mégis lázadóknak beállított Fidesz–KDNP-frakció végül mostanra megbékélt és Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető közlése szerint
a javaslat kormányzati benyújtása után 19 hónappal – vagyis bő másfél év sunnyogás és kínos indokokkal való halogatás után – Magyarország is jóváhagyja a svédek felvételét a katonai szövetségbe, utolsóként annak tagállami közül
– írja a lap.
És a maradék
Negyedik napirendi pontként a képviselők szavaznak az MSZP-s Gurmai Zita mentelmi jogának felfüggesztése ügyében, majd elhangzanak az interpellációk. Ezután 4 órás időkeretben az életvégi döntésekről szóló, az ellenzéki pártok által javasolt napirendi pont következik.
Ötven, a Mi Hazánkon kívül minden ellenzéki frakcióból összeállt képviselő kezdeményezésére – de alapvetően a Párbeszéd ötletére – tartják meg a politikai vitanapot „Az életvégi döntésekről” címmel. A téma a gyógyíthatatlan, ALS-beteg Karsai Dániel jogász ügye miatt különösen aktuális.
A következő ülés március 4-én lesz a tervek szerint, de azon a héten is csak egy nap munkát terveznek. A március 15-i nemzeti ünnep után viszont sűrűsödik a program: a 18-ával kezdődő héten például négy napon át üléseznek, amit a pénteki nap kihagyása után március 25-én hétfőn folytatnak.
Közben – bár ez még a napirendi tervezetben nem lászik – valamikor,
legkésőbb március 26-ig új államfőt is kell választani.
(Kiemelt kép: Attila KISBENEDEK / AFP)