Német lap: Orbán a negatív példa

A Spiegel vezércikke szerint Nagy-Britanniában a borzalom népszavazása zajlott le és megmutatta, milyen könnyen vissza lehet élni a közvetlen demokráciával. A referendum intzéményével a kontinensen is szégyentelenül visszaélnek – állapítja meg a lap.

2016. július 8., 09:08

A brit népszavazás elhibázta az összes fontos célt: világos helyzet helyett zűrzavart teremtett, mellesleg még az sincs kizárva, hogy nem lesz a Brexitből semmi. Nem békítette meg az országot, hanem új árkokat tépett fel. Itt nem az érvek csaptak össze Európa mellett és ellen, a harc két tory politikus között zajlott és a végén mind a kettő vesztett – írja a Spiegel.

A siralmas eredmény azonban nem jelenti azt, hogy a referendumnak ne lenne helye a korszerű demokráciában. Nagyon is, ha helyi ügyekről vagy olyasmiről van szó, ami mellett elegendő polgár állt ki. Ám nagyot téved az, aki azt gondolja, hogy ezzel a módszerrel meg lehet javítani a parlamenti demokráciát, vagy éppenséggel ki lehet váltani azt. A referendummal a földrészen is szégyentelenül visszaélnek. Például Orbán Viktor, aki arra akarja felhasználni honfitársait, hogy megbuktassa az EU kvótadöntését. Az unióban nem több közvetlen demokráciára, hanem a brüsszeli intézmények reformjára van szükség. De az is látnivaló, hogy a nagypolitikát rá kell bízni a választott képviselőkre. Ahogy az amerikai alapító atya, Thomas Jefferson mondta egykor: ha a nép fél a hatalomtól, akkor ott zsarnokság van, ahol viszont a kormány tart a néptől, ott a szabadság uralkodik.

A Spiegel cikke szerint Magyarország az eddiginél is jobban el akarja riasztani a menekülteket. További sok ezer rendőrt vezényel a határra, jobb felszerelésekkel látja el őket és még szigorúbb szabályokat léptet életbe. A senki földjén közben azonban egyre nagyobbak a nyomorúságos táborok. Röszkénél az utóbbi három hónap egyetlen eredménye, hogy az egy darab vízcsap mellett immár három mobil WC is van, miközben sok százan heteken át várnak, hogy bejussanak a tranzitövezetbe és menedéket kérhessenek. Ám újabb menekültek érkeznek és így olyan állapotok alakulhatnak ki, mint korábban a görög-macedón határon, Idomeninél. Magyarország ugyanis az év elején újabb offenzívát indított a bevándorlás ellen, mivel az utóbbi időben naponta nem ritkán már 250 határsértőt fogtak el. Őket most rövid úton visszazsuppolják, ha a határtól számított 8 km-es övezetben kerülnek rendőrkézre. Ugyanakkor civil szervezetek bírálják, hogy az új intézkedések még átláthatatlanabbá teszik a menedékjogi szabályozást. Hogy nem lesz semmiféle eljárás, mindenkit áttesznek a szögesdrót túloldalára, és ott azután embertelen körülmények között kell vesztegelniük. A kormányszóvivő nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy akkor most ellentételezésképpen több ember számára nyílnak-e meg a tranzitzónák, illetve nem akarnak-e javítani az állapotokon a várakozó menekültek számára.

(Klubrádió/Szelestey Lajos)