Nemcsak Budapesten, de a megyei jogú városok egy részében is legyőzhető a Fidesz

2018. június 16., 11:32

Szerző:

Nemcsak Budapesten, de a megyei jogú városok egy részében is legyőzhető a Fidesz. A baloldali, liberális pártok valamivel erősebbek a nagyvárosokban, mint országosan, a Jobbik pedig sehol sem kapott több szavazatot, mint a demokratikus ellenzék – derül ki a Republikon Intézet 2018-as választási eredményeket alaposabban vizsgáló elemzéséből.

Republikon Intézet: Választás 2018 Megyei jogú városok
Fotó: Republikon Intézet

A kormánypártok hat megyei jogú városban is (Szeged, Dunaújváros, Tatabánya, Pécs, Szolnok, Miskolc) 40 százalék alatti eredményt értek el, és sehol sem szereztek abszolút többséget. Ugyan a legtöbb listás szavazatot ezekben a városokban is a Fidesz-KDNP kapta, az összességében 43 százalékos eredmény azonban valamelyest elmarad az országosan elért 47 százaléktól.

Beszédes, hol maradt 40 százalék alatt a kormánypártok támogatása
Fotó: Republikon Intézet

A baloldali, liberális pártok valamivel erősebbek a nagyvárosokban, mint az ország egészében. Az MSZP-Párbeszéd szövetség a szavazatok 14 százalékát szerezte meg, az LMP 9, a DK 6, a Momentum pedig 4 százalékos eredményt ért el a megyei jogú városokban. 

A baloldali, liberális pártok együtt kivétel nélkül minden megyei jogú városban több szavazatot kaptak, mint a Jobbik.

A Jobbik nem előzte meg a baloldalt a nagyvárosokban
Fotó: Republikon Intézet

Az országos eredményhez hasonlóan a Jobbik a megyei jogú városokban is a listás szavazatok 20 százalékát szerezte meg. A választási eredményekből látszik, hogy a Jobbik inkább a korábban a baloldalinak tartott városokban áll jobban, míg a hagyományosan konzervatív városokban – például Győrben és Sopronban – gyengébben. A legjobb eredményt Dunaújvárosban érték el, de viszonylag jól szerepeltek Miskolcon és Tatabányán is.

Az MSZP adatai
Fotó: Republikon Intézet
A DK eredménye
Fotó: Republikon Intézet
Az LMP teljesítménye
Fotó: Republikon Intézet
És a Momentum nagyvárosi támogatottsága is sokatmondó
Fotó: Republikon Intézet

 Vannak olyan nagyvárosok is – például Kecskemét és Hódmezővásárhely –, ahol az LMP és a Momentum együttes támogatottsága nem sokkal marad el az MSZP-Párbeszéd, a DK és az Együtt összeadott támogatottságától sem.

Fontos, hogy összességében láthatóvá vált az is, hogy nem létezik „átlagos megyei jogú város”.

Míg Szegeden, Pécsen vagy Dunaújvárosban az ellenzéknek komoly esélye lehet a győzelemre, addig például Sopronban, Szombathelyen vagy Győrben kifejezetten nehéz feladat utolérni a Fidesz-KDNP-t, amely ezeken a településeken önmagához képest is magas támogatottsággal rendelkezik.