Nem talál a kormány elég jó kádert a szupergimnázium vezetésére

Kinevezett igazgató nélkül indul a tanév a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban: az intézményt másfél évtizeden át vezető Hámori Veronika nyugdíjba megy. Utódjelölt több is volt, de senki nem kapott elegendő támogatást az államtitkárságtól, így elölről kezdik a pályáztatást- írta a Magyar Nemzet.

2015. augusztus 28., 15:32

Az iskolai rangsorokon első helyen szereplő iskola a működtetői és fenntartói feladatok különválasztása miatt mindennapos anyagi gondokkal küzd – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjúban a gimnázium most nyugdíjba ment vezetője.

Az új vezető megtalálásáig az igazgatóhelyettes irányítja majd az intézményt, megbízott igazgatóként.

„Ahhoz, hogy egy iskola százhárom éven át ugyanazon a szinten maradjon, elengedhetetlen feltétel, hogy törekvéseihez a mindenkori oktatási kormányzat a támogatását adja. ” – nyilatkozta Hámori Veronika, hozzátéve, hogy „mindig mindent maximális szinten csinálni óriási kihívás. Az utóbbi időben pedig különösen nehéz, mert a kormányzat egységesíteni akarja a köznevelést, ebből pedig mi rendkívüli módon kilógunk.”

Márpedig az iskola volt vezetője szerint olyan év még nem volt, hogy a nemzetközi matematikai diákolimpiáról szinte mindig éremmel hazatérő magyar csapattagok jelentős részét rendsezrint fazekasos gyerekek teszik ki.

Az egyik nehézségként azt sorolta a pedagógus, hogy a KLIK ) nagyon lassan reagál: amikor például a nyugdíjkorhatárt elérő kollégák továbbfoglalkoztatását kérelmezték, a nyáron beadott kérvényeikre csak a következő év áprilisában kaptak választ, s ez a késlekedés nagyon megnehezítette a tantárgyelosztást, mert nem tudták ki maradhat velük, és kitől kell megválniuk. További probléma, hogy ha egy tanár tanév közben éri el a korhatárt, és nem kap engedélyt a folytatásra, azt egyik napról a másikra el kell küldeni, akkor is, ha épp érettségiző osztályt visz.

A működtetés és a fenntartás kettőssége miatt folyamatos a labdázás, hogy kinek mit kell fizetni. A nagy presztízsű iskola volt igazgatója így fogalmazott: „Semmi gazdasági önállóságunk nincs, az utolsó krétáig mindenért könyörögni kell. Visszatérő probléma, hogy a Kliknek nincs pénze időben kifizetni az érettségivizsgáztatásért járó pluszjuttatásokat, és hogy saját folyószámla híján tulajdonképpen csak szabálytalanul tudunk pénzt szedni bármire.(...) A központosítás túlszabályozással jár, ami a szuverén értelmiségi attitűddel rendelkező pedagógusokat sérti, korlátozza, motivációjukat gyengíti. Bárki lesz is az utódom, a körülmények miatt nem irigylem.”

(Forrás: Magyar Nemzet)