Nem átlátható az uniós pénzek elköltése Magyarországon, az uniós tényfeltáró bizottság szerint
Az Európai Parlament állampolgári jogi bizottságának képviselői Magyarországra látogattak.
Korábban is írtuk, hogy EP delegáció látogat Magyarországra, amelynek célja, hogy a jogállam jelenlegi magyarországi helyzetéről átfogó képet kapjon. Az EP képviselők delegációja az itt tartózkodásuk alatt találkoznak újságírókkal, civil szervezetekkel, a tudományos élet képviselőivel, valamint politikusokkal is.
A Magyarországra látogató LIBE bizottság vezetője, Gwendoline Delbos-Corfield szerint nem javult az uniós értékek helyzete, valamint a Pegasus-ügy miatt is további vizsgálatokra van szükség. A politikus elmondta, hogy már másfél éve leakarták folytatni a vizsgálatot itthon, de a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani a találkozókat, írja a telex. Az EP delegáció vezetője úgy látja nem kaptak semmilyen biztosítékot arra vonatkozóan, hogy az uniós támogatásokból származó forrásokat megfelelően költenék el Magyarországon.
A sajtótájékoztatón, amelyet a delegáció vezetője tartott azt is elmondta, hogy arra jutottak 2018 óta nem javult hanem tovább romlott a jogállamiság helyzete Magyarországon. Véleménye szerint reformok történtek az igazságügyi rendszerben, de a bíróságok működése nem lett függetlenebb. Kijelentette, hogy a vagyonkezelő alapítványok működésével kapcsolatban is komoly aggodalmak merültek fel. Utalt arra is, hogy a veszélyhelyzet folyamatos fenntartását sem indokolja semmi, ezért politikai döntésnek látja az EP delegáció. A politikus szerint a közpénzek elköltése tekintetében nagyobb transzparenciára van szükség Magyarországon.
Delbos Corfield hozzátette, hogy nincs vita van az Európai Unióban a jogállamiság jelentéséről, mert az egyértelműen a bírói függetlenséget, a média szabadságát és a szabad választásokat jelenti, amit Magyarországnak is feltétlenül be kell tartania.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. február 9. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz a Kína és a kelet-közép-európai országok közti, videókonferencián tartott egyeztetésen a Karmelita kolostorban 2021. február 9-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)