Nem árulták el, mit keresett a három magyar Damaszkuszban

A Damaszkusznál augusztus közepén elrabolt, de a napokban elengedett három magyar hazaért, de nem tudni, miért voltak kint. A külügy is vizsgálódik, mert rossz fényt vethettek volna Magyarországra. Elengedésükhöz tárgyalások, nem pedig katonai akció vezetett.

2012. augusztus 27., 16:19

Máig nem tisztázott, mit csinált Damaszkuszban az augusztus közepén elrabolt, majd a napokban kiszabadult három magyar, mondta Takács Ferenc, a külügyminisztérium államtitkár-helyettese a Terrorelhárítási Központ (TEK) hétfőn rendezett sajtótájékoztatóján, amelyen a három túsz is részt vett - írja az

Index.

Takács hangsúlyozta, hogy a magyar kormánynak semmi köze nem volt a három túsz kinti tevékenységéhez. Vizsgálatot is kezdeményeztek ennek kiderítésére, mert kint tartózkodásuknak negatív következménye is lehetett volna Magyarország megítélésére.

A sajtótájékoztatón a három túsz közül csak egyik szólalt meg, és hangsúlyozta, hogy semmi közük nem volt a magyar kormányhoz. Az Index kérdésére határozottan tagadta, hogy a magyarokat elraboló Szíriai Szabad Hadsereg (FSA) egyik közleményének megfelelően a rezsimhez köthető speciális egységhez tartoztak volna. Az FSA augusztus 25-én kiadott közleményében az szerepelt, hogy augusztus 13-án a rezsimhez tartozó speciális egység hat tagját fogták el.

Kérdésre válaszolva a nyilatkozó túsz azt mondta, hogy magánúton jártak Damaszkuszban, „volt városnézés is".

Bodnár Zsolt, a TEK felderítési igazgatója, főigazgató-helyettese az eset hátterét ismertetve azt mondta, hogy a három magyart augusztus 13-án rabolták el. Megtámadott járművükben a magyarok mellett három szír állampolgár utazott.

Egy nappal később már kiderült, hogy a felkelők Szíriai Szabad Hadseregének (FSA) emberei fogták el őket, arra számítottak, hogy a rezsim külföldi tanácsadóit rabolták el. Sokoldalú tárgyalás kezdődött, az FSA pedig augusztus 23-án jelezte, hogy elengedi a magyarokat.

Váltságdíjat nem fizettek értük, és mást sem ajánlottak. Hangsúlyozták, hogy korábbi sajtóhírekkel szemben fogvatartóik elengedték őket, kiszabadulásukat tárgyalásos úton, nem pedig katonai, vagy erőszakos akcióval érték el.