Nem a migránsok, hanem az egészségügy miatt aggódnak a magyarok

Egy friss felmérés szerint a magyarok nem a migráció vagy a terrorizmus miatt aggódnak a legjobban: a legnagyobb gondnak az egészségügy állapotát, a korrupciót, valamint az elszegényedést látják.

2016. november 14., 14:34

Világviszonylatban az emberek többsége (61 százalék) szerint rosszul mennek a dolgok hazájukban. Az Ipsos 25 ország megkérdezésével készült What Worries the World (WWW) felmérése alapján a legpesszimistábbak: Mexikó, Franciaország (89 százalék) és Brazília (84 százalék).

A magyarok több mint négyötöde elégedetlen a hazai állapotokkal: a szeptemberi adatokhoz képest 79-ről 82 százalékra nőtt az általánosságban rossz irányt érzékelők aránya. Ezzel az olaszokkal azonos mértékben vagyunk borúlátóak. A világban a munkanélküliség a legnagyobb gond (39 százalék említi), nálunk ez viszont csak a problémarangsor negyedik helyén szerepel, 28 százalékos említéssel – közölte az Ipsos.

Budapest, 2015. augusztus 6. Betegek várakoznak a traumatológiai osztályon a budapesti Szent János Kórházban 2015. augusztus 6-án. Civilek aláírásgyûjtésbe kezdtek, hogy az intézmény területén vagy annak közvetlen közelében épüljön fel a kormány által tervezett új fõvárosi központi kórház. MTI Fotó: Balogh Zoltán MTI Fotó: Balogh Zoltán

Ennél sokkal aggasztóbbnak tartják a magyarok – minden más ország lakóit megelőzve – az egészségügy állapotát (59 százalékról 63-ra nőtt az egészségügy helyzetét kritikusnak ítélők aránya), amit a pénzügyi és politikai korrupció (53), valamint az elszegényedés és a társadalmi egyenlőtlenség (51 százalék) követnek, utóbbiban szintén élen állva az országok között.

Érdekes eredmény, hogy Peruban a bűnözés (75), Törökországban pedig a terrorizmus feletti félelem (74 százalék) vezeti a rangsort, míg Spanyolországban a munkanélküliség miatt aggódnak leginkább az emberek (71 százalék). az adatokból az is kiderül, hogy a félelmek sok esetben nem a tényekre támaszkodnak.

Dél-Koreában például viszonylag alacsony a munkanélküliségi ráta (csupán 4 százalék), mégis a koreaiak 57 százaléka retteg, hogy elveszíti a munkahelyét. Annyian, mint Dél-Afrikában, ahol jóval magasabb a munkanélküliség (25 százalék). De ellenpélda is akad: Spanyolországban is a foglalkoztatás mértéke aggasztja leginkább az embereket (71 százalék), míg a tanulmányban érintett nemzetek közül a valóságban is itt a legnagyobb a munkanélküliség (19 százalék).

A migráció a németeknél okozza a legtöbb fejtörést (38 százalék), pedig a 2015-ös ENSZ adatok szerint Németországban alacsonyabb a migránsok aránya a népességben (15 százalék alatti), mint sok más vizsgált nemzetnél.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.