Nekimentek Orbánnak: Egy sor bírálható dolog van
Magyarországgal kapcsolatos "bírálható pontokról" beszélt az osztrák külügyminiszter szerdán Bécsben az APA osztrák hírügynökség beszámolója szerint. Michael Spindelegger leszögezte, az alkotmány minden ország belügye, de Magyarországnak be kell tartania az európai jogot. Jörg Leichtfried, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) EP-küldöttségének vezetője úgy vélekedett: "Ha van Orbánban tartás, akkor lemond, és szabaddá teszi az utat ahhoz, hogy Magyarország kilábaljon a válságból."
"Vannak bírálható dolgok, ezeket közöltem a külügyminiszterrel (Martonyi Jánossal)" - idézte az APA Michael Spindeleggert, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) elnökét. Az alkancellári tisztséget is betöltő Spindelegger egy sajtótájékoztató alkalmával, újságírói kérdésre válaszolva mondta ezt. Hozzátette, "nagyon reméli", hogy a magyar kormány figyelembe veszi ezeket a kritikákat. "Egy sor bírálható dolog van", amelyet Magyarországon kell megvitatni, illetve amelyek európai vonatkozással rendelkeznek - mondta.
Spindelegger leszögezte, az alkotmány minden ország belügye, de Magyarországnak be kell tartania az európai jogot. Így például egy nemzeti banknak függetlennek kell lennie - mondta. Kijelentette, egy kétharmados parlamenti többséggel "óvatosan" kell bánni és az európai normákat is be kell tartani.
Bírálta és lemondásra szólította fel a magyar miniszterelnököt egy osztrák európai parlamenti képviselő szerdán Bécsben kiadott közleményében. Jörg Leichtfried, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) EP-küldöttségének vezetője úgy vélekedett a közleményben, hogy Magyarország "erkölcsi és gazdasági összeomlás" előtt áll. "Orbán Viktor vezetése alatt egy jobboldali radikális színházigazgató lett Budapesten, az országot a Nemzetközi Valutaalapnak kell megmentenie a csődtől, és ellenzéki parlamenti képviselőket őrizetbe vett a rendőrség" - fogalmazott a politikus. "Ha van Orbánban tartás, akkor lemond, és szabaddá teszi az utat ahhoz, hogy Magyarország kilábaljon a válságból" - írta. A szociáldemokrata politikus bírálta a konzervatív EP-képviselőket és az Európai Bizottságot is a Magyarországgal szembeni kritika hiánya, illetve a bizottság esetében a "túl visszafogott" bírálat miatt.
Berlin üdvözli az alaptörvény vizsgálatát
Georg Streitner helyettes szóvivő szerdán Berlinben a kormány sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a német kormány üdvözli az Európai Bizottságnak az új magyar alkotmánnyal kapcsolatos brüsszeli vizsgálatát, és megvárja a vizsgálat eredményét – írja az MTI.
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy aggódik-e a német kormány a demokráciáért az új magyar alkotmány hatályba lépése miatt, Streitner kifejtette: a német kormány szerint a kétharmados parlamenti többség gyakorlása során a magyar kormánynak mértéktartást és fokozott érzékenységet kell tanúsítania az alapjogok és az európai értékek iránt. A helyettes kormányszóvivő hozzátette, hogy a német kormány támogatja, hogy az EB megvizsgálja az új magyar alkotmányt, hogy összeegyeztethető-e az európai normákkal, különös tekintettel az igazságügyi reformra és a jegybank jogállására. Kiemelte, hogy az új alkotmánynak a mindennapi gyakorlatban segítenie kell az "árkok áthidalását", és biztosítania kell, hogy "a kisebbségeket semmiféle megkülönböztetés ne érje."
Verhofstadt EU-s szankciókat követel Magyarország ellen
Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakciójának (ALDE) vezetője szerdai brüsszeli nyilatkozatában felszólította az Európai Uniót, hogy gyakoroljon nyomást a magyar hatóságokra.
"A jelenlegi magyarországi fejlemények, mint a sajtószabadság aláásása és újságírók eltávolítása, mélységesen nyugtalanítóak, és megerősítik a tavaly ilyenkor megfogalmazott aggodalmainkat. Igaza volt az Európai Bizottságnak (EB), amikor a szabadság és a demokrácia alapelveit aláásó törvények visszavonását követelte. Amennyiben nincs erre vonatkozó hajlandóság, akkor az EU-nak további lépéseket kell tennie" - hangoztatja Verhofstadt, aki szerint nem elég a levélváltás az EB és az Orbán-kormány között. "Eljött az ideje annak, hogy az uniós intézmények jogi és politikai szankciókat kezdeményezzenek" - áll a közleményben.
Verhofstadt azt akarja, hogy az EP következő plenáris ülésén számoljon be az EB és a Tanács arról, hogy mit szándékoznak tenni, és felszólítja az EP illetékes szakbizottságait, hogy készítsenek jelentést a plenáris ülésre a magyar lépésekről. Az ALDE esetleg meghallgatást szervez a civil társadalom képviselőivel és nemzetközi alkotmányjogi szakértőkkel, hogy felhívják a figyelmet a "fékek és egyensúlyok veszélyes lepusztulására a magyar demokráciában".
Az egykori belga kormányfő szerint elérkezett az idő arra, hogy az EU az alapszerződés 7. cikke alapján eljárást indítson a magyarországi demokrácia és alapjogok védelmében, hogy elkerüljenek "egy veszélyes precedenst, amely egyben rossz példát is mutatna az unióhoz csatlakozni kívánó országoknak".