„Nálunk minden megtörténhet”
Három évre szóló telekommunikációs, energetikai és kereskedelmi adók kivetése, a magánnyugdíj-pénztári befizetések visszatartása és a PPP-beruházások felülvizsgálata – ezek az Orbán-kormány második akciótervének legvitatottabb lépései. A következményekről és a hatásokról KRUG EMÍLIA írásából, a csütörtökön megjelenő 168 Órában tájékozódhatnak.
– Vehetjük úgy, mintha áfát emeltek volna – von mérleget Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
Merthogy a háromféle válságadó mindegyike szép lassan beszivárog majd az árakba - derül kia a 168 Órában megjelenő összeállításból.
Szakértők szerint először a távközlési díjakban érhető majd tetten a változás: érkezik a levél, hogy nőtt a percdíj. A kereskedelmi szektor sem fogja benyelni a buktát. Mivel az adó sávos lesz, és a piaci szereplők a velük egy súlycsoportban lévő társakkal küzdenek, a verseny megmarad – legfeljebb magasabb árszinten. S bár a kormány illetékesei most előszeretettel emlékeztetnek arra, hogy az energiaszektorban ármoratórium van – az sem tarthat örökké. Utána pedig az új költség mindenképpen beépül az árakba, miként ez megtörtént például a Robin Hood-adóval is. Vagyis: a végén mi fizetünk, most épp válságadót.
– Válságadó? Amikor jövőre 3, de legalább 2,5 százalékos növekedést jelez mindenki? – kérdezi Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa. – Milyen válságról beszélünk? Inkább arról van szó, hogy egyre világosabb: hiába várunk a kormánytól kiszámítható, növekedésorientált gazdaságpolitikát. Pánikszerű lépések, akciótervek az „onnan veszünk el, ahol van” jegyében – ez maga a gazdaságpolitika.
– Az szja és a társasági adó csökkentése csak közvetett eszköze a gazdaságélénkítésnek – magyarázza Vámosi Nagy Szabolcs adószakértő. – Jó hatással van a fogyasztásra, az életszínvonalra, és persze a lakosság azonnal látja: több marad a zsebben.
Csakhogy ha egymillió új munkahely a cél, akkor ennek érdekében hatékonyabb eszköz lenne a járulékcsökkentés. Politikailag persze rövid távon kevésbé kifizetődő: a lakosság nem érzi tőle kövérebbnek a bukszát.
Kíváncsi, mit látnak a befektetők a Fidesz intézkedéseiből? Elfogadja-e az Európai Unió a magánnyugdíjpénztárak megsarcolását? A 168 Óra csütörtöki számából kiderül.