Mutatjuk, hogy mekkora béremelés várható a kereskedelmi szektorban

A bértárgyalások már elkezdődtek a kereskedelmi szektorban. 

2022. október 4., 10:41

Szerző:

A kereskedelmi szektorban is megkezdődtek az egyeztetések a napokban a jövő évi béremelések mértékéről. A munkáltatóknak annak ellenére is jelentősen a zsebükbe kell nyúlniuk, hogy az energia- és a szállítási költségek, valamint a beszerzési árak elszabadulása legalább akkora terhet jelent számukra, mint dolgozóiknak a magas infláció, írja az Index. 

Habár a vállalkozások többsége még nem tudja pontosan, milyen mértékű költségnövekedésre számíthat, mivel a közmű szerződések október-november környékén járnak majd le, sok éve nem tapasztalt rizikós helyzetbe kerültek. A beszerzési árak sem köthetőek le sok iparág számára, néhol napi árakkal dolgoznak a beszállítók.

A forint árfolyam ingadozása és az egyre dráguló üzemanyag már csak a hab a válság tortáján. Áremeléssel nem élhetnek a végtelenségig, mert minden ilyen alkalommal a vevők egy része más alternatívát választ. Eljött az ideje a teljes üzletviteli áttervezésnek, és a túlélő stratégia vázolásának.

Októberben megkezdődtek a bértárgyalások a hazai nagy áruházláncoknál – értesült a lap. Elsőként a barkácsáruházaknál és egy nagykereskedelmi cégnél indult el az erre irányuló beszélgetés. Ezt az élelmiszerüzlet láncok és a kiskereskedők sem kerülhetik el sokáig.

A források arról is beszámoltak, hogy a bruttó bérek az eladók körében minimum 350 ezer Ft körül mozognak majd, de a képzettséget igénylő pozíciókban a 380-400 ezres bér sem lesz meglepő.

Eddig a bérek között 20-30-50 ezer forintos különbség volt megfigyelhető ugyanabban a munkakörben a különböző munkaadók körében, de ez megváltozhat, mivel a idén érvényét veszti a hatéves bérmegállapodás, amely alapjául szolgált a bérek megállapításának. A szakmunkás minimálbér mértékéről pedig még nem született döntés.

„Az idei év több szempontból is nehéznek ígérkezik, hiszen sok új tényező került bele abba a csomagba, ami meghatározza a bértárgyalások kimenetelét. A vállalatok oldaláról az energia- és a szállítmányozási költségek drasztikus változása, a beszerzési árak emelkedése és a kiskereskedelmi ágazatra kivetett különadó okozta hatások kezelése jelenti a legnagyobb kihívást”

– nyilatkozta Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI)