Sokkoló adatokat közölt Müller Cecília: folyamatosan emelkedik a betegek száma
A szűrővizsgálatok fontosságáról beszélt Müller Cecília.
A Magyar Kórházszövetség konferenciájának Medicina Fórum szekciójában hangsúlyozta a szűrővizsgálatok fontosságát az országos tisztifőorvos, Müller Cecília – közölte az economx.hu.
Müller Cecília azt mondja, fontos a szűrővizsgálat
Müller Cecília a fórumon egyebek között arról beszélt, hogy csak Magyarországon éves szinten 32-33 ezer ember hal meg valamilyen rákos megbetegedés következtében, ami pedig még sokkolóbb, hogy hozzávetőlegesen 83 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak.
Folyamatos emelkedésnek vagyunk tanúi, ezek tények, ezzel foglalkozni kell
– mondta az országos tisztifőorvos, aki ezt követően kiemelte, mennyire fontos, hogy az emberek szűrővizsgálatokra járjanak.
Kevesen mennek el
Hazánkban jelenleg nagyon alacsony azoknak a száma, akik szűrésekre járnak, a Müller Cecília által prezentált adatok tanúsága szerint az emlőszűrésen például csak a behívottak 35 százaléka vett részt, a méhnyakrákszűrésen pedig csupán a behívottak 2,7 százaléka jelent meg. A tisztifőorvos ezen a ponton azért hozzátette, ez a szám lehet, hogy magasabb, mert sok nők magánellátásban vizsgáltatja ki magát. Müller Cecília tájékoztatásából az is kiderült, hogy a vastagbélrák-szűrésre az 1,8 millió behívott lakosból csak 25,6 százalék ment el.
Kötelező szűrővizsgálatok?
Ahogyan azt lapunk is megírta július másodikán a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta A betegségek megelőzéséről, a korai stádiumú felismerést szolgáló új egészségügyi szűrővizsgálati rendszer elveiről elnevezésű koncepciót, melynek értelmében a következő szűrővizsgálatok válnának kötelezővé 2025. január 1-jétől:
- a 25 és 65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrése,
- a 45-65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrése,
- az 50-70 év közötti férfiak és nők vastagbélszűrése.
Az eddigi információk szerint azonban a kormány még nem tárgyalt a kötelező szűrűvizsgálatok bevezetéséről, így döntés sincs az ügyben. Azt egyelőre nem tudni, mire számíthatnak azok, akik nem vesznek részt ezeken a vizsgálatokon.
(Kiemelt képünkön Müller Cecília, Fotó: TV2)