Molnár Gyula szerint az MSZP-nek tovább kell mennie a Botka László által meghirdetett úton

2017. október 7., 15:40

Szerző:

Nyugodt, inkább összezárós és nem polgárháborús hangulatban zajlott szombaton az MSZP zárt választmányi ülése Botka László miniszterelnök-jelölt visszalépése nyomán. Felszólalásában Molnár Gyula pártelnök azt mondta, a párt helyes és jó személyi döntést hozott 2017 januárjában, februárjában és a kongresszuson is. „A markáns baloldali fordulat, közös lista közös jelöltek stratégiája helyes volt, és rövid távon sikerrel kecsegtetett, de nem volt megfelelő fogadókészség, sem a külvilágban, sem a lehetséges politikai partnerek között ” – vélte a pártelnök. Szerinte probléma volt a partneri együttműködés hiánya, a taktikai hibák mellett pedig belső viták terhelték az MSZP-t, de – jegyezte meg –, semmilyen belső vita nem vezethet oda, hogy egy jelölt, aki elvállalta a feladatot, lemondjon a jelöltségről. Azt nem szeretné – fűzte hozzá, hogy az eddigiekből semmit ne dobjon ki a szemétbe.

„Javaslom, hogy az MSZP menjen tovább azon az úton és programon, amit Botka László meghirdetett. Az egyenlőtlenségek és az igazságtalanságok csökkentése a cél”

– mondta.

Molnár Gyula beszélt arról is, hogy az MSZP minden lehetséges partnerrel tárgyal, és csak az egyéni körzetekről mert minden más lassítaná és félrevinné a folyamatot. Az MSZP most nem állít miniszterelnök-jelöltet és nem támogatja más párt miniszterelnök-jelöltjét sem. „Az MSZP feladata az, hogy próbáljunk meg külső, civil, a demokratikus ellenzéket egyesíteni képes jelöltet, de ez nem a casting időszaka. Ha bárki bármilyen névvel előjön, azt kategorikusan elutasítjuk, csak az MSZP elnöke fog erről beszélni a nyilvánosság előtt és csak akkor, ha végeredmény van” – hangsúlyozta.

Úgy tűnik egyébként, hogy a tárgyalásokon a párt október 23-ig érdemi előrelépést akar elérni, Molnár Gyula legalábbis  jelezte, aznap meg akarják mutatni, hogy van esély és remény az Orbán-kormány leváltására. „Azon dolgozunk, hogy legyen közös október 23” – jelentette ki. Beszélt arról is, hogy Horn Gyula pártja nem működhet együtt a szélsőjobboldallal. (Ez jelen esetben azt a Jobbikot jelenti, amelynek a vezetője, Vona Gábor már próbál beférkőzni a baloldali szavazók kegyeibe.)

Helyszíni információink szerint a zárt választmányi ülésen több megye képviselője is jelezte, hogy készek a kampányra, és ígérték, összekapják magukat, a háttérbeszélgetésekből pedig az derült ki, hogy a pártban inkább összezárós, semmint polgárháborús a hangulat. Sokan bíznak abban, hogy ha az MSZP a Párbeszéddel, a liberálisokkal és az Együtt-tel ki tud állni október 23-án a színpadra, akkor megállíthatják az ellenzéki lejtmenetet. Néhány felszólaló úgy vélte, hogy Botka László bukásának okait ki kell vizsgálni. Akadt, aki azt firtatta, miért csak a nyugdíjasokra koncentrált a párt, más társadalmi csoportokra pedig miért nem.

Fotó: Balogh Zoltán

Hiller István választmányi elnök az ülés utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, nem lépett ki senki, nem mondott le senki, nincs szakadás, az MSZP összezárt. Szerinte a választmányban többségben voltak azok akik teljes körű ellenzéki összefogást akarnak. Molnár Gyula szerint a párt stratégiája nem változott – az MSZP él, a keselyűk visszatérhetnek a fészkükre – utalt arra, hogy a hírek szerint a DK és a Jobbik ráhajtott a szocialista szavazókra.

Arról fogunk beszélni mekkora a szegénység, arról miért rossz, ha lőni tanítják a gyerekeket, és nem olvasni – mondta Molnár. Szerinte az ellenzéki tárgyalásokon a 106 egyéni körzet jelöltjeiről tárgyalnak majd.